Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İhtiyaç dışı öğretmen fazlası var

  Hürriyet Haber
  18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.02.2011 - 23:36

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yıllardır çözülemeyen atanamayan öğretmen sorununun sadece Milli Eğitim Bakanlığı ile değil, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) ve üniversitelerin bu alandaki eğitimleriyle de ilgili olduğunu savundu.

  Çubukçu, “Gerekli olmayan alanlarda veya istihdam edilemeyecek bölümlerin açılması, bu alanda çok fazla sayıda öğretmen mezun edilmesiyle ilgili bir problem” dedi. Dün toplanan YÖK Genel Kurulu’na başkanlık eden ve yaklaşık iki saat toplantıda kalan Çubukçu, şunları söyledi:

  Neye ihtiyacımız var iyice analiz etik

  “Bugün artık Bakanlık olarak önümüzdeki 20 yıl içerisinde hangi alanda öğretmenlere ihtiyacımız olduğunu sadece bizim değil Türkiye’nin, özel sektörünün ve özel kurumların da ne kadar eğitim fakültesi mezununa ihtiyacı olduğu yönünde bir analiz yaptık. Bu perspektifin bundan sonraki dönemde gençlerimizin hem iyi yetişmiş öğretmen olarak, hem de kamuda ve özel sektörde istihdam olanaklarına paralel şekilde yetişeceklerine çok inanıyorum. Önemli bir toplantıydı hayırlı olmasını diliyorum.”

  Gazetecilerin, “Eğitim Fakülteleri’nin kontenjanları azaltılacak mı” sorusunu Çubukçu, şöyle yanıtladı: “Bazı bölümlerinki azaltılacak, bazı bölümler kapatılacak, bazı bölümlerin kontenjanı artırılacak. Mesela okul öncesi alan öğretmenliğine çok fazla ağırlık veriyoruz. Engelli çocukların eğitimine yönelik branşlarda da öğretmen ihtiyacı var. Bir tarafta atanamayan bazı alan öğretmenleri var. Diğer tarafta atanması gereken ama öyle bir alanda eğitim görmüş öğretmen olmadığı için atayamadıklarımız var.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı