İhracatta 21 milyon doları aştı

Hürriyet Haber
19.01.2011 - 14:40 | Son Güncelleme:

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, birliğin 2010 yılında 28 ülkeye toplam 21,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “Marmarabirlik, sofralık zeytinde kalitesini tüm dünyaya kanıtlamıştır” dedi.

Asa, yazılı açıklamasında, Uludağ Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği aracılığıyla 2010 yılında yapılan sofralık zeytin ihracatının toplam 10 bin 954 ton ürün karşılığında 29 milyon 807 bin doları olduğunu, bunun 5 bin 374 ton karşılığı 21 milyon 355 bin dolarlık bölümünü Marmarabirlik'in tek başına gerçekleştirdiğini belirtti.

Marmarabirlik'in ihracatının, miktar olarak toplam ihracatın yarısını oluşturmasına rağmen, döviz bazındaki değerinin yaklaşık üçte ikisini karşıladığına değinerek, şunları kaydetti:

“Bu farklı tabloyu yaratan Marmarabirlik ürünlerinin kalitesi ve fiyatıdır. Uludağ Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği kanalıyla yapılan toplam ihracat rakamları içinde zeytinin kilo fiyatı ortalama 2,72 dolar iken, Marmarabirlik ürünlerinin ortalaması 3,97 dolardır. Bunun iki anlamı vardır. Birincisi, Marmarabirlik sofralık zeytinde kalitesini tüm dünyaya kanıtlamıştır. İkincisi, Marmarabirlik ortağı zeytin üreticilerinin alın teri karşılığını bulmaktadır.”

Asa, ihracat yaptıkları ülke sayısının sürekli arttığına da değinerek, 2010 yılında dış pazar ağına Yeni Zelanda, Dubai ve Güney Afrika'yı eklediklerini bildirdi.
Hem iç hem dış pazarlarda atağa devam ettiklerini dile getiren Asa, “Avrupa bayilik sistemini revize ettik, sadece etnik pazarlara değil, tuzu azaltılmış ürünlerle Avrupalıların damağına hitap etmeye başladık” dedi.

Asa, birlik olarak Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, Avusturya, Lüksemburg, ABD, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İsviçre, Avustralya, KKTC, İngiltere, Norveç, Gürcistan, Kanada, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'a ihracat yaptıklarını, bu ülkelere 2010 yılında Yeni Zelanda, Dubai ve Güney Afrika'nın eklendiğini, Belarus ve Ukrayna ile de yeni bağlantı yapıldığını kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı