İZMİR HABERLERİ

"İhracatın Yükselen Yıldızları" ödül töreni

AA / Ramazan Ercan
31.01.2015 - 20:32Son Güncelleme :

- Ekonomi Bakanı Zeybekci: "2015 yılı emin olun ki her anlamda iyi olacaktır"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kurla ilgili bugünlerde yaşanan sıkıntılarla ilgili endişe duyulmaması gerektiğini belirterek "2015 yılı emin olun ki her anlamda iyi olacaktır" dedi.

Bakan Zeybekci, Kaya İzmir Otel'de düzenlenen İzmir Sivil Toplum Buluşması ve Ege İhracatçı Birlikleri'in "İhracatın Yükselen Yıldızları" ödül töreninde yaptığı konuşmada, 2014 yılında dünyada çok önemli gelişmelerin olduğunu, Ukrayna'nın, Rusya'nın, Gürcistan'ın, Mısır'ın, Gürcistan'ın, İran'ın ithalatının daraldığını, Irak'ın toprağının yüzde 40'ının bir terör örgütünün işgali altında olduğunu, Suriye'nin baştan aşağı yok edildiğini, böyle bir ortamda Türkiye'nin ihracatını yüzde 5 artırarak 157,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini anlattı.

Serbest bölgenin 5,2 milyar, bavul ticaretinin ise 8,8 milyar dolarlık katkısının eklenmesi halinde ihracat rakamının 171,3 milyar dolara ulaştığını dile getiren Zeybekci, "Allah bereket versin diyoruz. Hedeflerimizden biraz uzaklaştık ama 2002 yılından itibaren ihracatımızı yüzde 13 civarında ortalama olarak bütün yıllarda artırmayı başaran dünyadaki sayılı ülkelerden biriyiz. 2023 hedefimiz olan 500 milyar dolarlık ihracat ve 150 milyar dolarlık hizmet gelirleri hedefimizden uzaklaşmadan yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu.

2015 yılının 2014'den daha zor olmayacağına işaret eden Zeybekci, yılın ilk aylarında biraz zorlanma yaşandıktan sonra ihracat açısından 2015'in son derece önemli bir yıl olacağını vurguladı.

İhracatın büyümeye vermiş olduğu doğrudan katkıyla Türkiye'nin büyümesini başardığını, asıl olan en sağlıklı büyüme şeklinin de bu olduğunu ifade eden Zeybekci, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 71 olduğunu, dış ticaret açığında yüzde 22 civarında bir daralma yaşandığını kaydetti.

-"2015'le ilgili hiçbir endişeniz olmasın"

Bakan Zeybekci, şöyle konuştu:

"2015'le ilgili hiçbir endişeniz olmasın. Dünyada bugün söylenen ABD'nin faiz artışı veya parasal genişlemeden vazgeçmesinin yaratmış olduğu etkilerden kaynaklanan endişeleriniz asla olmasın. Türkiye'nin yaşayacağı riskler nötüralize edilecektir. Hatta Türkiye bu anlamda artıya geçecektir. Kurla ilgili bugünlerde olan sıkıntılardan dolayı hiçbir endişe duymamanızı da söylemek istiyorum. 2015 yılı emin olun ki her anlamda iyi olacaktır, Başbakanımızın liderliğinde 25 dönüşüm programıyla ki her biri devrim niteliğinde. Bunlar ki çok kısa zaman dilimiyle sayın Başbakanımız tarafından sıkı şekilde takip edilmektedir. Durmak yok ihracata devam, durmak yok üretmeye, istihdama, büyümeye devam diyoruz. Hattı ticaret ve ihracat yoktur, sathı ticaret ve ihracat vardır. Bu satıh da bütün dünyadır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "İhracatın Yükselen Yıldızları" ödül töreni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 20 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "İhracatın Yükselen Yıldızları" ödül töreni haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı