İhracatçıya 7 milyar dolarlık kredi müjdesi

Hürriyet Haber
28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.12.2000 - 00:01

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, 2001’de ihracat sektörüne 4 milyar doları nakdi 3 milyar doları da sigorta-garanti desteği olmak üzere 7 milyar dolar kredi desteği sağlayacaklarını belirterek, ‘‘2000’de hem kur makası, hem petrol fiyatları ve euronun kaybına rağmen ihracat yüzde 0.8 büyümüştür. Tüm ihracatçılara madalya vermek gerekir’’dedi.

ULUSLARASI İhracat Kredi ve Yatırım Sigortası Kuruluşları Birliği Başkan Yardımcısı ve Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, 2001 yılında ihracat sektörüne 4 milyar doları nakdi 3 milyar doları da sigorta-garanti desteği olmak üzere 7 milyar dolar civarında kredi desteği sağlayacaklarını belirterek, ‘‘2000 yılında hem kur makası, hem petrol fiyatları ve euronun kaybına rağmen ihracat sektörü 1999 yılına göre yüzde 0.8 büyümüştür. Tüm ihracatçılara madalya vermek gerekir’’dedi.

2000 yılının sonunda haketmediğimiz bir kriz yaşadığımızı da belirten Kılıçoğlu, ‘‘Piyasadaki dedikodulara itibar etmeseydik bu kadar büyük kriz yaşamazdık. Biz ekonomik programa batılı gibi başladık doğulu gibi bitirdik. Başka bir deyişle dokuz ayın çarşambası bir aya sığdı’’yorumlarını yaptı.

Türkiye'nin dış piyasalardaki en kötü notunun başladığı bir işi bitirememesi olduğunu hatırlatan Kılıçoğlu, ‘‘IMF'yle imzaladığımız stand-by programının farkı bu olmalı. IMF programın arkasında olduğunu ilk günden itibaren gösterdi ve bunun somut yararlarını 2000 yılında yurtdışı borçlanmalarda gördük’’dedi.

İKİ YUMUŞAK KARIN

Kılıçoğlu ekonomik programın iki yumuşak karnı olduğunu belirterek şu açıklamaları yaptı: ‘‘Mali sektör ve dış ticaret programın iki yumuşak karnını oluşturuyor. Dış ticarette ekonomik programla birlikte kur makasından dolayı sıkıntı yaşanacağı biliniyordu. Ancak gerek petrol fiyatlarının artışı gerekse euro'nun değer kaybı beklenin ötesinde sıkıntı yarattı. Biz Eximbank olarak ihracatçılara devamlı ‘‘korkmayın size finansman sağlayıp sıkıntınızı hafifleticeğiz’’ dedik. 11 aylık dönemde yurtdışından 1 milyar dolarlık borç bulduk. Türk lirası faizleri yüzde 65'lerden yüzde 22'lere, döviz faizlerini ise libor artı 1.25'lere indirdik. 99'un Kasım ayında 660 milyon dolar olan kredi talebi bu sene sıfıra indi. İkinci yumuşak karın olan mali sektörde ise bankalar birden bire faizlerin düşmesiyle ellerinde yüksek maliyetli parayla yakalandılar. Paraları devlete satamayan bankalar tüketicilere yöneldi. Dolayısıyla hem dış ticarette hem mali sektörde sıkıntılar artmaya başladı. Ve sonucunda batılı gibi başladığımız programı doğulu gibi bitirdik.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı