Gündem Haberleri

  İhracatçının Türkiye’ye bayram hediyesi 101.8 milyar dolar

  Hürriyet Haber
  13.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin artık günde 300 milyon dolar ihracat yapan bir ülke haline geldiğini belirten Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl Şeker Bayramı’na 101.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olarak girdiklerini belirterek, bu rakamın ihracatçılardan Türkiye’ye bir bayram hediyesi olduğunu söyledi.

  DEVLET Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl Şeker Bayramı’na 101.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olarak girdiklerini belirterek, bu rakamın ihracatçılardan Türkiye’ye bir bayram hediyesi olduğunu söyledi. Tüzmen, Türkiye’nin artık, günde ’300 milyon doların üzerinde’ ihracat yapan bir ülke haline geldiğini bildirdi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçıların düşük döviz kuruna rağmen ihracata devam ettiklerine işaret etti. Geriye dönük son 12 aylık ihracatın 101,8 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Tüzmen, "Bu ihracatçılarımızın bütün sıkıntıları içine atarak Türkiye’ye verdiği bayram hediyesidir. Hem de büyük öz veriyle hazırlanmış bir hediyedir." dedi.

  GÜNDE 300 MİLYON DOLAR: 1 Ocak-10 Ekim arasında gerçekleştirilen ihracatın da 79.8 milyar dolara ulaştığını belirten Tüzmen, Türkiye’nin artık ortalama günde 300 milyon doların üzerinde ihracat yaptığını, önümüzdeki 5 yılın sonunda da günlük ihracatı 600 milyon dolara, yıllık ihracatı da 200 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. İhracatçıların hedeflere ulaşma konusunda bugüne kadar kararlılık gösterdiklerini vurgulayan Tüzmen, şöyle devam etti: "Bundan sonra da göstereceklerine inanıyorum. Zaten inanmak başarının yarısıdır. Biz ihracatçı ailesi olarak birbirimize inanıyoruz, güveniyoruz. Dünyada önemli bir daralma olmazsa Türk ihracatçısı bütün engelleri, sınırları aşarak hedefine ulaşacaktır. Kalitesiyle, moda-markasıyla hedeflerine ulaşacaktır. 100 milyar dolarlık kritik eşiği aşan ihracatçılarımızın önü daha da açıktır. İhracatçılarımız artık şampiyonlar liginde mücadele etmektedir. 100 milyar doları aşan ihracatçılarımız ölçek açısından da belli kriterleri aşmış demektir. Bu da onların maliyetlerine olumlu etki yapacaktır."

  KURLARDAKİ SIKINTI: Döviz kurlarına ilişkin değerlendirmede de bulunan Tüzmen, şu anda ihracatçıların en temel sorunlarının başında döviz kurlarının geldiğini, bu sıkıntılarının aşılması gerektiğini ifade etti. Dövizde yaşanan gelişmelerin kendilerinin 2003 yılından beri söylediklerini haklı çıkarttığını vurgu yapan Tüzmen, "Bu politikanın yanlışlığını artık herkes anlamıştır. Yanlışlığın herkes tarafından anlaşılması geç de olsa olumlu bir gelişmedir. Bu sorunun önümüzdeki dönemde aşılacağını umuyorum" diye konuştu. Bütün sektörlerin son dönemde başarılı bir performans sergilediğine işaret eden Tüzmen, sektörlerin son

  ihracat rakamlarını da şöyle sıraladı: "1 Ocak-10 Ekim arasında bitkisel ürünler ihracatımız 6,1 milyar dolar, ağaç ve orman ürünleri ihracatımız 1,6 milyar dolar, tarıma dayalı işlenmiş ürünler ihracatımız 6,6 milyar dolar, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız 12,4 milyar dolar, taşıt araçları ve yan sanayi ihracatımız 15,8 milyar dolar, elektrik-elektronik ihracatımız 6,6 milyar dolar, makine ve aksamları ihracatımız 4,2 milyar dolar, demir ve demir dışı metaller ihracatımız 4 milyar dolar, demir-çelik ürünleri ihracatımız 9 milyar dolar, çimento ve toprak ürünleri ihracatımız 1,9 milyar dolar, değerli maden ve mücevherat ihracatımız 1,1 milyar dolar, kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatımız 7,6 milyar dolar, madencilik ürünleri ihracatımız 2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yılbaşından beri ihracat artışımız yüzde 24’ün üzerindedir. Bu ayın sonunda geçen yılın ihracatı olan 85 milyar dolar ihracata ulaşacağımızı sanıyorum."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı