İhracatçılardan Tüzmen'e destek

ANKA
24.02.2006 - 11:16 | Son Güncelleme:

İhracatçılar, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen hakkındaki Dış Ticaret Müsteşarlığı döneminde Eximbank’tan EGS Dış Ticaret’e "usulsüz kredi" verdiğine ilişkin iddiaları, "dayanaksız ve kanıtsız spekülasyonlar" olarak değerlendirerek, Tüzmen’i ihracatçı ailesi olarak yürekten desteklediklerini açıkladılar.

Türkiye İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Başkan Oğuz Satıcı, Bakan Tüzmen’in kamuoyu huzurunda mağdur edildiğini ifade etti.

Satıcı, 1995 ile 2000 yılı arasında Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketi olan EGS Dış Ticaret’in, EGS Bank nedeniyle 2001 yılında krize girdiğini ve önemli ölçüde performans ve güç kaybettiğini hatırlattı. Bu dönem boyunca Eximbank yönetiminin soğukkanlı ve isabetli yaklaşımıyla devleti zarara uğratmadan 400 küsur firmanın ortağı olduğu ihracatçı şirketini ve Türkiye ihracatını kollamak için gereğini, en sağlıklı ve doğru bir biçimde yaptığını savunan Satıcı, "Gerek donuk krediler, gerek tüm zamanlarda ihracatın fonlanması, gerekse toplam aktiflerinin içindeki kredi payı konusunda Eximbank’ımız Türkiye’nin yüzakıdır" dedi.

Eximbank’ın her dönem mevcut bankacılık hüküm ve yasalarını sonuna kadar uygulayan, bunları ihracatçı firmalarla sektörler için kamu kaynaklarını hiç bir zarara uğratmadan yorumlayan güçlü teamüller sistemine sahip olduğuna dikkat çeken Satıcı, bu üslubun kurumsal bir gelenek haline geldiğini vurguladı.

Oğuz Satıcı, Tüzmen hakkındaki iddialara ilişkin "Gerek Sayın Bakanımızın, gerekse Eximbank’ın mesnetsiz, kanıtsız spekülasyonlarla yıpratılmasını kişi hak ve özgürlüklerine ters bulduğumuz gibi, kurumsal bir yıpranma ve etik bir yozlaşmanın belirtisi saymaktayız" değerlendirmesini yaptı.

İhracata bürokratlık döneminden itibaren Tüzmen’in sayısız emeğinin geçtiğini, ihracat için çırpındığını belirten Satıcı, tüm ihracat ailesi olarak Tüzmen’i yürekten desteklediklerini ifade etti. Satıcı, "Kamuoyunu sorumluluk ve hassasiyetle davranması için dikkate davet eder, saygı ve sevgilerimizi sunarız" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı