TRABZON HABERLERİ

İhracatçılar, Güney Osetya Kapısı'nın yeniden açılmasını istiyor

AA / Tuncay Bekar
31.01.2015 - 11:08Son Güncelleme :

- Gürcistan ve Rusya arasında 2008'deki savaş nedeniyle ilişkilerin bozulması üzerine Güney Osetya Sınır Kapısı'nın kapatılması, Gürcistan üzerinden Rusya ve hinterlandındaki ülkelere karayoluyla ihracat yapmak isteyen Türk ihracatçılarını zorluyor - DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan: "Rusya ile Gürcistan arasında diplomatik ilişkilerin yeniden başlamış olması durumu dikkate alınarak Türkiye'den çok daha kısa sürede Rusya'ya geçişimizi sağlayacak Güney Osetya Kapısı'nın açılması hususu Gürcü yetkililere intikal ettirilmeli"

YEREL HABERLER TRABZON

AA / Tuncay Bekar

TRABZON (AA) - TUNCAY BEKAR - Gürcistan ve Rusya arasında 2008'deki savaş nedeniyle ilişkilerin bozulması üzerine Güney Osetya Sınır Kapısı'nın kapatılmasının, Gürcistan üzerinden Rusya ve hinterlandındaki ülkelere karayoluyla ihracat yapmak isteyen Türk ihracatçılara zorluk yaşattığı bildirildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kafkaslar üzerinden yaptığı ihracatın önemine değinerek, Türk ihracatçıların bu bölgeden yaptıkları faaliyetlerde çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını söyledi.

Gürcistan üzerinden Rusya ve hinterlandındaki ülkelere transit karayolu geçişi sağlayan Kazbegi Gümrük Kapısı'nın 24 saat esasına göre çalışmaması hususunun Türk ihracatçılara sorunlar yaşattığını savunan Gürdoğan, "Taşıt geçişlerinin sadece mesai saatleri içinde yapılması, bu kapıdan geçiş yapan Türk plakalı ihraç yükü taşıyan taşıt sürücülerinin büyük mağduriyetine yol açtığı gibi ihracatımızı da olumsuz etkiliyor" dedi.

Aynı kapının karşılığı olan Rusya Federasyonu Gümrük İdaresi'nin 24 saat esasına göre çalıştığını belirten Gürdoğan, "Gürcistan Gümrük İdaresi'nin buna uyum sağlamaması, Rusya tarafında da uzun kuyrukların oluşmasına ve kapıda 2-3 gün beklemelere sebebiyet vermektedir. Bu nedenle geçmişte olduğu gibi Gürcistan tarafındaki Kazbegi Gümrük Kapısı'nın da 24 saat esasına göre çalışmasının sağlanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

- Rus-Gürcü savaşının ihracata etkisi

Gürdoğan, Kafkaslar üzerinden yapılan ihracatın önünün açılması için sınır kapılarının büyük öneminin bulunduğunu belirterek, Gürcistan üzerinden Rusya'ya en kısa sürede ulaşımı sağlayacak yerin Güney Osetya Kapısı olduğunu söyledi.

Gürcistan-Rusya savaşı sonrası kapatılan Güney Osetya Kapısı'nın yeniden açılması gerektiğini vurgulayan Gürdoğan, "Rusya ile Gürcistan arasında diplomatik ilişkilerin yeniden başlamış olması durumu dikkate alınarak Türkiye'den çok daha kısa sürede Rusya'ya geçişimizi sağlayacak Güney Osetya Kapısı'nın açılması hususu Gürcü yetkililere intikal ettirilmeli. Ayrıca Sarp Sınır Kapısı'na alternatif olacak ve tamamen yük trafiğine yönelik planlanan ikinci sınır kapısı olan Muratlı Sınır Kapısı'nın da bir an önce hizmete sokulması gerekiyor" dedi.

Gürdoğan, Türk ihracatçısının sorunlarını, Gürcü makamlara iletilmesi için Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne bildirdiklerini de sözlerine ekledi.

Gürcistan, 2008 yılında Güney Osetya'nın tek yanlı bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bu bölgeye askeri müdahale etmesi nedeniyle Rusya ile arasında savaş çıkmış ve resmi verilere göre, 169 asker, 16 polis ve 188 sivil hayatını kaybetmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden İhracatçılar, Güney Osetya Kapısı'nın yeniden açılmasını istiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 11 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İhracatçılar, Güney Osetya Kapısı'nın yeniden açılmasını istiyor haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:26
 • İkindi
  14:47
 • Akşam
  17:01
 • Yatsı
  18:38
Sayfa Başı