DENİZLİ HABERLERİ

İhracatçılar büyüme rakamlarından memnun

DHA
31.03.2017 - 14:20Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme rakamlarının sevindirici ve motive edici olduğunu söyledi. Dördüncü çeyrekte Türkiye'nin yüzde 3.5, yıl genelinde ise 2.9 büyümesini değerlendiren Kocasert, "2016 yılında ülkemiz ekonomisinin yüzde 2.2 büyümesi öngörülüyordu. Beklentilerin üzerinde gelen büyüme verileri, oldukça sevindirici ve motive edici" dedi.

TÜİK tarafından açıklanan büyüme oranlarını yazılı açıklamayla değerlendiren TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, şunları belirtti:

"Özellikle yılın 3. çeyreğinde ekonomimizde bir daralma söz konusuydu. 15 Temmuz hain darbe girişimi başta olmak üzere, 9'ar günlük Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri bu daralmada önemli rol oynamıştı. Yine 3. çeyrekte yaşanan küresel gelişmeleri ele aldığımızda, Birleşik Krallık'ın Brexit kararı ile Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinden, küresel piyasalarda yaşanan risklerden ve çevre ülkelerimizde yaşanan sıkıntılardan da etkilenmiştik. Açıklanan büyüme oranlarının beklentilerin üzerinde olması sevindirici ve motive edici."

Bu yıl genelinde büyüme seyrinin devam edeceği kanaatinde olduğunu söyleyen Kocasert, "Son dönemlerde, hükümet tarafından açıklanan destekler ve gerçekleştirilen yapısal reformlar ile 2017 yılında dünya ticaretinde süregelen olumlu havayı bir arada değerlendirdiğimizde, yıl genelinde büyüme seyrinin devam edeceği kanaatindeyim. Yatırımların yüzde 2 artması ve kamu harcamalarının da büyümeye verdiği pozitif katkının devam etmesi, ekonomimize ilişkin olumlu sinyallerin süreceğini gösteriyor. Özellikle, verilen teşvikler ve desteklerle birlikte, 2017 yılında ihracatın da büyümeye pozitif katkı sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden İhracatçılar büyüme rakamlarından memnun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İhracatçılar büyüme rakamlarından memnun haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı