ORDU HABERLERİ

İhracatçıdan Üreticiye Eleştiri

IHA
09 Ekim 2015 - 14:33Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 14:34

OSMAN ATİK

IHA

Fındık ihracatçısı Osman Atik, üreticinin fındığı iyi kurutmadığını ve seçmediğini belirterek "Şu anda Türkiye’de fındık ürünüyle iştigal eden, fındık harmanı yapan, içini seçmeyen, içindeki yabancı maddeyi almayan her üretici kul hakkı yiyor" dedi.
Eski Ticaret Borsası Başkanı ve fındık ihracatçısı Osman Atik, üreticilere eleştirilerde bulundu. Fındık mahsulüne değer verilmediğini ve iyi seçilip kurutulmadığını belirten Atik, bunu yapanların kul hakkı yediğini söyledi. Atik, “Allah size böyle bir ürün bahşetmiş ve hiç bir tarım ürününe nasip olmayacak şekilde pazara getirdiğiniz ürününüzün dakikasında parasını alıp geri gidiyorsunuz ama bütün bunlara rağmen TMO’ya bu fındıkları götürürken pirinç tanesi gibi seçer gibi seçiyorsunuz ama tüccara getirirken içine elinizi bile sokmuyorsunuz. Sizin bir kilo fındığınızı eksik mi tartıyor? Bu konuda siz basın mensupları da gereğini yapmıyorsunuz. Sorulan tek şey fiyat. Fındık sadece fiyat değil, biz bunu yıllardır anlatmak istedi. Biz bu konuda çok dertliyiz” diye konuştu.
“İHRACAT YAPAN TIR’LAR, AFLATOKSİNDEN DOLAYI GERİ GELİYOR”
Osman Atik şöyle devam etti: “Biz kimsenin fındığını bir kilo eksik tartmıyoruz ama herkes bize içinde bir yığın pislik olan ürünler satıyor. Bu da kul hakkıysa, Allah’tan korkuluyorsa, bu da kul hakkı işte. Şu anda Türkiye’de fındık ürünüyle iştigal eden, fındık harmanı yapan, içini seçmeyen, içinde ki yabancı maddeyi almayan her üretici kul hakkı yiyor. Eğer ben fındığı eksik tartıyorsam bende kul hakkı yiyorum. Ama ben her seferinde fındığı tam tarttığımda o kişiler bu fındığın içini seçmiyorsa o zaman herkes vebal altında. Biz bunu hep anlatmak istedik ama ne hikmettir ki toplum fiyattan başka bir şey konuşmuyor. Biz camlara pankartlar astık, müftülüğe gidip cuma hutbelerinde uyarı yapılmasını rica ettik. Bakın şu anda birçok ihracat yapan arkadaşımızın TIR’ları aflatoksinden dolayı geri geliyor. Bunu duyan hiç bir üretici var mı? Nereden geldi bu fındık? Üreticinin bahçesinden gelmedi mi? Sorumlu değil mi üretici bundan? Fındık 15 olur, 20 olur ama önemli olan üretici üzerine düşeni yapsın.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden İhracatçıdan Üreticiye Eleştiri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 14 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İhracatçıdan Üreticiye Eleştiri haberi güncellenecektir.

  ORDU NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:48
  • Guneş
   05:38
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:24
  • Yatsı
   21:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı