Ege Haberleri

EGE

  İhracatçı devleti yanında istiyor

  Hürriyet Haber
  08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.05.2010 - 22:18

  Küresel krizden nasibini alan hububatta, ihracatçı sıkıntı yaşıyor. Birlik Başkanı Ramazan Abay, zor dönemde hükümet ve bankalardan güç almak istediklerini söyledi.

  EGE Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Abay, sektörün ayakta kalabilmesi için hükümete ve bankalara çağrıda bulundu. Küresel krizin etkilerini derinden hissettiklerini söyleyen Abay, gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

  Giderlerin üçte ikisi vergi

  Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesi yüzünden ihracatçıların zor günler geçirdiğini söyleyen Abay, ihracat sektörünün kendi haline bırakıldığını öne sürdü. Abay, “Bu kadar önemli bir sektörün kendi haline bırakılması talihsizlik. İhracatçının yüklerinin hafifletilmesi lazım. Elektrik, doğalgaz gibi giderlerin üçte ikisi vergi. Bu durumda rakiplerimizle aynı kefeye konmamız mümkün değil” dedi.

  Seyirci kalmayın

  Sanayici ve ihracatçının yaşadığı sorunların ancak hükümet tarafından çözülebileceğine dikkat çeken Abay, “Eğer seyirci kalınırsa, bu yıl yapılan ihracatı önümüzdeki yıl göremeyiz. Dünya fiyatlarının da düştüğü bu ortamda, manevi güç olarak düşündüğümüz siyasi iktidar ile maddi güç olan bankalar yanımızda bulunmazsa yerimizde sayarız” dedi.

  TEFECİ FAİZİ

  Birlik Başkanı Abay, bankaların faiz politikalarını da eleştirerek, “Bankalar tefeci türü faiz yerine reel faiz uygulamalı. Bankaların uygun faizle sektörlere kredi açmasını bekliyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı