İhracata kaynak desteği ‘start’ alıyor

Hürriyet Haber
30.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.07.1999 - 00:01

Ekonomik önlemler paketi içinde yer alan, ihracata yönelik 1.3 milyar dolarlık kaynak için krediler akmaya başlıyor. Japon Eximbank'la imzalanan anlaşmayla 200 milyon dolarlık kredi sağlanırken, Dünya Bankası'ndan gelecek 250 milyon dolar için de pazartesi günü imzalar atılıyor.

Dünya Bankası'nın ihracat finansmanı için Eximbank'a sağlayacağı 250 milyon dolarlık kredinin anlaşması pazartesi günü imzalanıyor. Dünya Bankası kredisi, Başbakan Bülent Ecevit'in açıkladığı ekonomik önlemler paketinde ihracata dönük olarak sağlanacağı duyurulan 1.3 milyar dolarlık kaynağın içinde yer alıyor. Dünya Bankası yönetimi tarafından kabul edilen 7 yıl vadeli krediyi, daha sonra seçilecek beş banka, ihracatçılara beş yıl vadeli olarak kullandırılacak.

Devlet Bakanı Tunca Toskay, ekonomik pakette yer alan ihracata dönük 210 trilyon liralık kaynağın, belli bir takvime bağlanarak aktarılmasının kararlaştırıldığını açıkladı. Toskay, bu kararın dün bürokratlarla yaptığı toplantıda alındığını belirtti.

KAYNAĞIN DAĞILIMI

Eximbank'a sağlanacağı bildirilen 1.3 milyar dolarlık kaynağın dağılımı şöyle:

‘‘500 milyon dolar Merkez Bankası, 250 milyon dolar Dünya Bankası, 200 milyon dolar Japon Eximbank, 50 milyon dolar EDC (Kanada), 300 milyon dolar da Eximbank'ın sendikasyon ve tahvil ihracı yoluyla sağlayacağı kaynak.’’

Yetkililer Japon Eximbank'ından sağlanacak 200 milyon dolarlık kredi anlaşmasının imzalandığını hatırlatarak, 11 yıl vadeli bu kaynağın, ‘prestijli’ olduğunu vurguladılar.

MERKEZ ÇALIŞIYOR

Merkez Bankası'nca sağlanacak 500 milyon dolarlık kredi konusundaki çalışmalar ise devam ediyor. Merkez Bankası ‘‘Banka Kabullerine İlişkin Reeskont İşlemleri Esas ve Şartları’’ ile ilgili genelgede değişiklik yapacak. Mevcut uygulamada, ihracatçı Merkez Bankası'nın reeskont olanağından sevk sonrası yararlanabiliyor. Genelgede yapılacak değişiklikle, bu olanağın ‘sevk öncesi’ne dönüştürülmesi planlanıyor. Türkiye'de ihracatın vade yapısının ortalama 35-40 gün olduğuna dikkat çeken yetkililer, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘İhracatın yapısıyla finansman biçimi birbirini tutmuyor. Esas yangın sevk öncesi ihracatta. Sevk sonrası finansman modelleri derde deva olmuyor. O nedenle sistemin sevk öncesi modeline dönüştürülmesi ve koşulların yeniden belirlenmesine çalışılıyor,’’

Eximbank'a takviye edilecek kaynak programının 300 milyon dolarlık bölümünü de Banka'nın sendikasyon ve tahvil ihracı oluşturuyor. Yetkililer, sendikasyon kredisine ilişkin işlemlerin Ağustos ayında tamamlanacağını, belirterek, Banka'nın 150 milyon dolarlık da tahvil ihracı yapmayı planladığını belirttiler. Eximbank, 150 milyon dolarlık tahvil ihracında, Hazine'nin dış borçlanma takvimini dikkat alacak. O nedenle, Exim tahvil ihracının Eylül ayından önce olamayacağı belirtiliyor,Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı