İhracata dönük yatırım uyarısı

Hürriyet Haber
20.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

AB ülkelerinde 2000'de alım gücünün artacağını ve bunun da Türkiye'nin ihracatını yükselteceğini söyleyen Sınai Yatırım Bankası Genel Müdürü Ahmet Türel Ayaydın, ‘‘İhracata yönelik yatırım, kur makasından daha önemli’’ dedi.

SINAİ Yatırım Bankası Genel Müdürü Ahmet Türel Ayaydın, Türkiye'de firmaların modernizasyon, verimliliğin artırılması, maliyetin düşürülmesi ve AR-GE'ye yönelik yatırımlarını mutlaka artırması gerektiğini söyledi. Ayaydın, ihracatın 2000'de Türkiye'nin performansını etkileyecek en önemli saha olduğunu belirterek, ‘‘İhracata yönelik yatırımlar, kur makasından daha önemli’’ dedi.

Avrupa Birliği ülkelerinin alım gücünün 2000 yılında artacağı göz önünde bulundurulursa Türkiye'nin ihraç mallarına büyük talep doğacağını söyleyen Ayaydın, ‘‘Burdaki talep artışının getireceği kazanç, kurlardaki yavaş artışın getireceği negatif etkiden daha fazladır. Bunun mutlak suretle ihracatçılar tarafından dikkate alınmalı kanaatindeyim’’dedi.

DÜNYA BANKASI

Sınai Yatırım Bankası'nın özellikle finanse ettiği projelerin de ihracat yönelik olduğunu kaydeden Ayaydın şöyle konuştu:

‘‘1963 yılında kurulan bankamız başlangıçta şirketlerin işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için kredi verirken, daha sonra yatırım kredileri konusunda da destek vermeye başladı. Kuruluşumuzdan bu yana 850 milyon dolarlık bir kredi desteği sağladık. Kredi portföyümüzün büyüklüğü 190 milyon dolar civarındadır. Aktif büyüklüğümüz ise 320 milyon dolar dolayında. Bankamızın en önemli özelliği aldığı kaynağı mümkün olduğu kadar en kısa sürede projeler karşılığında firmalara aktarmasıdır. Bizim bugüne kadar kaynak sağladığımız kuruluşların başında Dünya Bankası gelir. Kaynağın yüzde 40'a yakın bölümünü Dünya Bankası'ndan sağladık. Bunun dışında Avrupa Yatırım Bankası, Alman Sanayileşme Fonu, Japon Sendikasyon kredisi başlıca finansörlerimiz.’’

ÖZEL SEKTÖRE DESTEK

Yaşanan deprem felaketinden sonra bu bölgelerde hasar gören özel sektör kuruluşlarının yatırım ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi aracılık görevini üstlendiklerini belirten Ayaydın, ‘‘Karadeniz Kalkınma ve Ticaret Bankası tahsis ettiği 10 milyon dolar, Avrupa Yatırım Bankası'nın 150 milyon euro ve Japon Uluslarası İşbirliği Bankasının 200 milyon dolarlık kredisini deprem bölgesindeki yatırımlar için kullandırıyoruz’’dedi.

2000 yılı için işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amaçlı kredilerin ağırlıkta olduğunu belirten Ayaydın, 2000 yılında 50 milyon dolar civarında bir kredi kullandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Halka açılarak iştirak artıracak

SINAİ Yatırım Bankası'nın önümüzdeki hafta halka açılacağını belirten Ahmet Türel Ayaydın, ‘‘10 trilyonluk sermayemizi 22.5 trilyon liraya yükseltip yüzde 20'sini halka açacağız.’’dedi.

Bankanın ortaklık yapısının yüzde 60 İş Bankası, yüzde 10'ar Garanti, Akbank, Dışbank ve Vakıfbank'tan oluştuğunu belirten Ayaydın, ‘‘25-26 Mayıs'ta talep toplanacak. Halk arzda hisselerin fiyat aralığı 2 bin 800 ile 3 bin 200 lira arasında olacak. Sermaye artırımında 8 trilyonu iç kaynaklardan, 4.5 trilyonu da rüçhan haklarını kısıtlamak suretiyle halka arz ediyoruz’’ dedi.

Halka arzdan elde edilecek fonların bir bölümünü Avrupa Yatırım Bankasıyla birlikte ortaklaşa geliştirilen proje çerçevesinde kullanacaklarını söyleyen Ayaydın, ‘‘Bu fonları uygun göreceğimiz firmalara iştirak edip onları halka açmakta değerlendireceğiz’’ dedi.

Ayaydın, İş Yatırım liderliğinde gerçekleşecek halka arzda ortak bankaların da eş lider olacağını kaydederek, 10 aracı kurumunda konsorsiyuma üyelik yapacağını belirtti. Ayaydın, halka arz edilecek hisselerin yüzde 10'unun yurtdışı kurumsal yatırımcıya, yüzde 10'unun yurtiçi kurumsal yatırımcıya, yüzde 20'sinin alım gücü yüksek yatırımcıya, yüzde 60'nın ise yurtiçinde diğer yatırımcılara tahsis edileceğini belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı