ANKARA HABERLERİ

İhracat yükü KOBİ’lerde daha fazla destek şart

Hürriyet Haber
14.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkan Vekili Teoman Türkoğlu, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’in (KOBİ), ekonominin bel kemiği olduğunu, ihracatta da amiral gemisi rolünü üstlendiğini ifade etti.

Hürriyet Haber

GEÇTİĞİMİZ yıl ihracatın yaklaşık yüzde 60’ını karşılayan KOBİ’lerin ağırlığının, bu yılın ilk yedi ayındaki ihracat rakamlarında azaldığını kaydeden Türkoğlu, “Türkiye’deki işletmelerin tamamına yakını KOBİ. Ekonominin can damarı olan bu işletmeler, istihdam ve katma değer açısından da hayati önem taşımakta. Ancak bir bölümü desteklerden habersizken, bir bölümü de yeterince yararlanamamakta. KOBİ’lere yalnızca kredi ve hibe verilmesi yeterli değil finans, bilgilendirme ve eğitim alanlarındaki sıkıntılarının minimuma indirilmesi, bu konularda desteklenmesi büyük önem taşımakta” dedi.

Destek artırılmalı

İhracat ve istihdam artışı, cari açığın önlenmesi için kilit rol oynayan KOBİ’lerin desteklenmesi konusunda KOSGEB benzeri kuruluş sayısının mutlaka artırılması gerektiğine işaret eden ANGİAD Başkan Vekili Türkoğlu, “KOBİ’lere yönelik teşvik ve desteklerin fazlalaştırılması, işletmelerin de bu destekler ve teşvikler konusunda bilgilendirilmesi gerekmekte. Özellikle ihracat konusunda KOBİ’lerin önündeki engellerin ortadan kaldırılması, işletmelerin ihracata yönlendirilmesi, bu konuda planlı bir strateji izlenmesi, KOBİ’lerin yurtdışı pazarında karşılaştığı sorunların ve bürokratik engellerin giderilmesine çalışılması şart” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İhracat yükü KOBİ’lerde daha fazla destek şart haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı