Ege Haberleri

  İhracat rakamları ülke ekonomisine paralel

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  26.07.2012 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuvvet, 2012 yılının ilk altı aylık döneminde, büyüme rakamlarının istikrarlı ilerlemesinin yanı sıra ihracatta meydana gelen yüksek artış ülke ekonomisini canlı ve dinamik tuttuğunu belirtip, “Uşak'ta ihracat rakamları ülke ekonomisine paralel bir artış gösteriyor” dedi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı rakamlara bakıldığında Uşak ihracatının 2011 yılının ilk yarısında 70,8 milyon dolarken, 2012 yılının ilk yarısında 85,1 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden USTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuvvet, “İhracatımız ile Türkiye sıralamasında 2011 yılında 38. olurken, 2012'de 36. sırada yer aldık. Bu yükselişe katkıda bulunan tüm işadamı ve girişimcilere Uşak adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
  Uşak'ın ihracat yaptığı ülkeleri değerlendiren Kuvvet, “İlimizin 2011 yılının ilk 6 ayında ihracat yapılan ülkelere baktığımızda, birinci sırada İspanya, ikinci sırada İtalya ve ardından sırasıyla Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya ve Rusya Federasyonu yer alıyordu. 2012'nin ilk yarısında ise birinci sırada 8,1 milyon dolar ile Irak, ikinci sırada 5,7 milyon dolar ile Almanya, üçüncü sırada 5,3 milyon dolar ile İspanya, 4. sırada 5,2 milyon dolar ile Rusya Federasyonu ve 5. sırada 5,1 milyon dolar ile İtalya yer alıyor. Ülke ihracatında olduğu gibi ilimiz ihracatı da Euro bölgesinden farklı bölgelere kaymaya başladı. Euro bölgesinde yaşanan daralmanın etkisinin yanı sıra, ihracatta yeni alanlara açılma politikaları da ihracat ülkelerinde değişime neden oldu. Irak'ta güvenliğin sağlanması ile özellikle inşaat sektöründeki ilerlemelere paralel olarak, ilimiz ihracatı da bu yönde gelişim gösterdi” dedi.
  Haziran ayı sonunda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan dış ticaret verilerine değinen UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, “Mayıs ayı dış ticaret açığı bir önceki senenin Mayıs ayına göre yüzde 15,5 gerilemiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs 2011'de yüzde 51,8’ken, bu oran Mayıs 2012'de yüzde 60,5’e çıkmıştır. İthalat Mayıs 2011'e kıyasla yüzde 3,1 artarak 21,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiş olmasına rağmen, dış ticaret açığındaki yüzde 15,5 oranındaki gerileme, ihracatın 2011 Mayıs ayına göre yüzde 20,3 artarak 13,1 milyon dolar olması sayesinde mümkün olmuştur. Böylelikle dış ticaret açığı gerileme eğilimine devam etmiştir” ifadelerini kullandı. Uşak'ın dış ticaret dengesinin de benzer bir gelişim gösterdiğine dikkat çeken Kuvvet, “İthalatımız tutar olarak artmasına rağmen ihracatın ithalatı karşılama oranının yükselmiş olması ilimiz açısından memnuniyet vericidir” diye konuştu.


  KUVVET, “DIŞ TİCARET AÇIĞI GÖZDEN KAÇIRILMAMALI”
  Hali hazırda dış ticaret açığının gözden kaçırılmaması gerektiğinin altını çizen Kuvvet, “Uşak'ın dış ticaret yapısı Türkiye'ye paralel olarak ilerlemektedir. Hatta ihracat artışı açısından değerlendirildiğinde ülke ortalamasının üzerinde performans gösterdik. Bu performans dış ticaret fazlası verene kadar artarak devam etmelidir. UTSO olarak bu pozitif ortamı desteklemek için toplamda 4 milyon doları bulan iki dış ticaret projesi yürütmekteyiz. Bu projelerle dış ticaret yapan firma sayımızı artıracak ve ihracat rakamlarımızı daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı