İhracat kasımda yüzde 4.2 geriledi

Hürriyet Haber
03 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Aralık 2000 - 00:01

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) kayıtlarına göre, ihracatın kasım ayında geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 4.2 gerilediği bildirildi. TİM Başkanı Okan Oğuz, "Gerileme, siyasi iktidarın ihracatı görmezden gelen, duyarsız politikalarının sonucudur" dedi.

TİM'den yapılan yazılı açıklamada, kasım ayında 2 milyar 435 milyon dolarlık ihracatın kayıt altına alındığı belirtilerek, geçen yıl kasım ayında kayıt altına alınan ihracat miktarının 2 milyar 542 milyon dolar olduğu kaydedildi.

Kasım ayı verileriyle 11 aylık ihracat rakamının 24 milyar 898 milyon dolar hesaplandığı belirtilen açıklamada, geçen yılın aynı döneminde 24 milyar 521 milyon dolarlık ihracat kaydedildiği ve 11 aylık dönem itibariyle yüzde 1.5 ihracat artışı olduğu bildirildi.

Açıklamada, ihracatta son aylarda meydana gelen düşüşlerin toplam ihracat rakamını geçen yılın seviyesine doğru çekmeye başladığı vurgulanarak, aralık ayı ihracatında da düşüş olması durumunda yıllık toplam ihracatın geçen yılın rakamının altına düşmesinden endişe edildiği kaydedildi.

Bu arada, TİM Başkanı Okan Oğuz da, ihracatın gidişindeki olumsuzluklara yılbaşından bu yana dikkat çektiklerini ancak konunun dikkate alınmadığını bildirdi. Oğuz, '"Gerileme, siyasi iktidarın ihracatı görmezden gelen, duyarsız politikalarının sonucudur" dedi.

Oğuz, açıklamada şunları kaydetti: "Dövizi çıpa olarak kullanan anti enflasyonist ekonomi politikası enflasyonun aşağıya çekilmesinde ne kadar doğru ise ihracatı baltaladığı da aynı şekilde doğrudur. Bu nedenle, ihracatçının kur kaybını telafi edecek destek mekanizmalarının uygulamaya konulmasını istedik. Dövizin bir ekonomi için ne kadar önemli olduğunu geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan kriz sırasında bir kez daha gördük. Siyasi iktidar ve karar vericiler, umarız gereken dersi almışlardır." TİM'e göre, kasım ayında ihracatın lokomotifi konumundaki hazır giyim ve konfeksiyonda yüzde 8, tekstil ve hammaddelerinde yüzde 5.6 düşüş yaşandı. Toplam sanayi ürünleri ihracatı da kasım ayında yüzde 3.7 gerilerken, sanayi ürünlerinin toplam ihracat içindeki payı yüzde 80'in altına indi.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı