İhracat hızlandı, 200 bin kişiye daha ‘iş’ göründü

Hürriyet Haber
11.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2011 yılının ilk üç ayına yönelik “İhracatçı Eğilim Anketi” sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ankete yanıt veren şirketler 2011 yılı sonuna kadar 200 bin kişiyi daha işe alabilecek. Ankete göre, ihracatçıların yüzde 54.2’sinin üretimi, yüzde 56.3’ünün ise ihracatı arttı.

2011 yıl sonu itibariyle ihracatçıların yüzde 52.4’ü ekonominin daha iyiye gideceğini belirtti.

Ekonomik durum değişmez

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların temkinli bir iyimserlik içinde olduklarını belirterek şöyle konuştu: “İhracatçıların karşılaştıkları sorunlarda ilk sırayı hala döviz kurları problemi
alıyor. Ancak oranının düştüğünü görüyoruz. Merkez Bankası’nın kasım ayından beri aldığı tedbirler ihracatın artmasını sağladı ve bu iyimserlik anketimize de yansıdı. Merkez Bankası’nı sorun olarak gören ihracatçıların oranı yüzde 85’lerden yüzde 68’lere düştü. Firmaların neredeyse yüzde 60’ı hammadde ve aramalı fiyatları ile enerji maliyetlerini büyük oranda sorun olarak görüyor.”

Ortalama 11 kişi

Şirketlerin istihdamı artırmaya devam edeceklerini dile getiren Mehmet Büyükekşi, şu bilgileri verdi: “Ankete katılan şirketler yılın sonunda ortalama 11 yeni çalışanı istihdam etmeyi planlıyor. Firmaların verdikleri ortalama rakamlara göre yıl sonunda toplam yeni istihdam beklentisinin yaklaşık 200 bin kişi olacağını tahmin ediyoruz. Bu rakamların artması ekonomi açısından çok önemli.”

Yeni logo beğenildi

2011’in ilk anketinde ihracatçılara bazı yeni sorular da yöneltildi. Buna göre TİM’in 2023 planlaması, yeni logosu ve yeni internet sitesinin beğeni ve bilinirliliğine yönelik ilk soruya ihracatçılar 4’de 3 oranında olumlu yanıt verdi.

Sorunlu ülkelere ihracatımız düştü

2011’in ilk anketinde ihracatçılara Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan olayların ihracata etkisi de soruldu. Şirketlerin yüzde 57’sinin bu bölgelere ihracatı olduğunu belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Şirketler yaklaşık yüzde 64 oranında bölgeye olan ihracatlarının azaldığını söylüyor. 1-9 mayıs tarihleri arasında en fazla düşüş Libya’da yaşandı ancak Mısır’a yaşanan ihracatta ise artış var. Yılbaşından itibaren ise başta yüzde 61’lik düşüşle Libya olmak üzere; Bahreyn, Cezayir, Mısır, Tunus ve Yemen’e ihracatta düşüş var” dedi.

İhracatçı Rusya’yı  ilk sıraya aldı

TİM anketine toplam 531 firma katıldı.
Bunların yüzde 27’sini tekstil, hazırgiyim, deri ve halı firmaları oluşturdu.
 Şirketlerin yüzde 48’i yılın ikinci yarısında üretimin, yüzde 51.2’si ihracatın, yüzde 42’si ise kapasite kullanım oranlarının artacağını söyledi.
 İlk çeyrekte elektrik enerji tüketimindeki artış yüzde 56 olurken, kullanılan enerji türünde ilk sırada yüzde 63.1 ile elektrik enerjisi geldi.
Doğalgaz tüketimi ise yüzde 49’da kaldı.
Şirketler yılın ilk çeyreğinde hammaddelerinin yüzde 65.5’ini yurtiçinden temin ederken yüzde 31 oranında firma ilk çeyrekte yeni
 pazarlara girebildi.
 İkinci çeyrekte firmaların yüzde 18.3’ü Rusya’yı ilk sırada girilecek yeni pazar olarak tanımladı.
Ankete göre şürketlerin yüzde 32.2’si
dış finansman talebinde bulundu
ve bu talebin yüzde 85.1’i özel bankalardan sağlandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı