İhracat 6 ayda yüzde 12.9 arttı

Hürriyet Haber
03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


Türkiye'nin Haziran ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 9.2 arttı. İhracatta, yılın altı ayındaki artış ise yüzde 12.9 oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ihracatçı Birlikleri'nin kayıtlarına dayanarak yaptığı açıklamaya göre, Haziran ayında 2 milyar 629 milyon 206 bin dolarlık ihracat kayıt altına alındı. Bu rakam geçen yılın Haziran ayında 2 milyar 406 milyon 992 bin dolar olmuştu.

İlk altı aylık dönemler dikkate alındığında, önceki yıl 13 milyar 517 milyon 64 bin dolar olan ihracat, bu yıl 15 milyar 258 milyon 219 bin dolara yükseldi.

Haziran ayında, tarım ürünleri ihracatında yüzde 30.5, sanayi ürünlerinde yüzde 6.8 artış kaydedildi. Madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 10.2 geriledi.

İhracatın lokomotifi durumundaki hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında yüzde 2.8 düzeyinde gerileme yaşanırken, otomotiv ve yan sanayi ürünleri ihracatında yüzde 42.6 oranında artış sağlandı.

"İHRACATA OMUZ VERİLSİN"

Kayıt rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı Okan Oğuz, ekonominin yeniden büyüme trendine girebilmesi ve krizin etkilerinin kısa sürede atlatılabilmesi için ihracata omuz verilmesi gerektiğini söyledi.

Oğuz, ihracatın genelindeki artışın sevindirici olduğunu, ancak lokomotif sektörlerdeki gelişmenin dikkatle izlenmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle dedi:

"Başta hazırgiyim ve konfeksiyon olmak üzere, lokomotif sektörlerin ihracatında gözlenen negatif gelişmenin tersine çevrilmesi gereği vardır. Ekonomideki daralma nedeniyle işsizliğin de arttığı gözönüne alındığında hazırgiyim ve benzeri emek-yoğun sektörlerin önemi bir kat daha artmakta.

Bu sektörlerdeki ihracat potansiyelinin değerlendirilebilmesi için, başta finansman sorunu olmak üzere istihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesi ve ABD kotalarının artırılmasına yönelik olarak girişimlere hükümet düzeyinde hız verilmesi büyük önem taşımaktadır." (İstanbul-aa)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı