Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İhracat 100 milyar doları geçecek

  Hürriyet Haber
  30.07.2007 - 16:05 | Son Güncelleme: 30.07.2007 - 16:05

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatta bu yıl sonunda 100 milyar doların biraz üzerine çıkılabileceğini söyledi.

  Sheraton Otel'de düzenlenen TİM'in 14. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Tüzmen, amaçlarının, gelecek dönemde 200 milyar dolar ihracat ve kişi başına 10 bin dolar gelir olduğunu ifade etti. Tüzmen, şöyle konuştu:

  "Demokrasi bir ülkede ancak 15 bin dolarda yerli  yerine oturabiliyor. Bu noktada, ihracatla yolumuza devam ediyoruz.  Türkiye, 23 çeyrektir devamlı büyüyor. Türkiye'nin büyümesi ihracat sayesinde oldu. İhracat artış oranı, OECD ülkeleri  arasında en üst düzeyde ve bu aşırı değerli Türk Lirasına rağmen, piyasadaki düşük girdi maliyetine rağmen yapılan ayrı bir başarı öyküsü.”

  İHRACATTAN BAŞKA YOL YOK

  Artık Türkiye'nin dev bir ihracatçı olma yolunda gittiğini ve şu anda dünyanın ilk 20'sinde oynayan, ilk 20'den ilk 10'a doğru hareketlenme  gösteren bir ülke haline geldiğini anlatan Tüzmen, geçen dönemde ihracatçılara piyasa şartları nedeniyle çok fazla destek sağlanamadığını söyledi.

  Tüzmen, ilk defa denk bütçenin oluşturulduğunu, enflasyon  oranlarının düşürüldüğünü anlatarak, şu anda TL'nin aşırı değerli  durumda olduğunu ve faiz oranlarının çok yüksek olduğunu, ancak bu  durumun da bir dengelenme süreci olduğunu söyledi ve “Ama yeni dönemde  biz ihracatçının çok daha yanında olmak zorundayız. Ne kadar demokrasi  istiyorsak, o kadar ihracat yapmak zorundayız. İhracat dışında  Türkiye'nin başka çaresi yok” dedi.

  Soruları da yanıtlayan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, geriye doğru 12 aylık toplam ihracatın 97  milyar dolara ulaştığını, önümüzdeki 5 ay içerisinde 12 aylık ihracatta  100 milyar dolara çıkılacağını tahmin ettiğini söyledi. Bakan Tüzmen,  yıllık ihracatta da bu yıl sonunda 100 milyar doların biraz üzerine  çıkılabileceğini tahmin ettiğini kaydetti.

  MEHMET ŞİMŞEK GAZETECİLERLE KONUŞMAYI ÖĞRENECEK

  Bazı gazetecilerin AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek'in  “tekstilde katma değeri düşük ürünlerin Çin'e bırakılması”na ilişkin  sözlerinin hatırlatılması üzerine Tüzmen, şunları söyledi:

  “Tekstil sektörünün 19. yüzyıldan itibaren batıdan doğuya doğru  kaydığını görüyoruz. Bunun en önemli sebebi ucuz iş gücü faktörü. Mehmet  Şimşek aslında bunu söylemek istedi, fakat sözleri yanlış anlaşıldı.  Bizde de eskiden ihracatın yüzde 50'si tekstil sektöründen yapılırdı.  Şimdi böyle bir şey yok. Tekstil, konfeksiyon sektörünün ihracatı değer  olarak artıyor, fakat genel ihracatın içindeki payı azalıyor. Tekstil,  konfeksiyon sektörü istihdamın 3'te 1'inin olduğu önemli bir sektör.  Onun için konuşmasında dikkatli olması lazımdı. Ancak sizinle nasıl  konuşulması gerektiğini bilmiyor. O sizlerle nasıl konuşulması  gerektiğini zaman içinde öğrenecek.”

  BENİ BALIKLAR BİLE TANIR

  Basın mensuplarının seçim sonuçlarıyla ilgili soruları üzerine Tüzmen, Mersin'de kazanmasının sebebinin kendisine duyulan güven olduğunu ifade eTTİ. Tüzmen, şöyle konuştu:

  “Mersin'le dalgıçlıktan gelen bir yakınlığım var, çok kişiyi tanıyorum.  Mersin'de beni balıklar bile tanır. Mersin'de özellikle merkezde AK  Parti çok oy aldı. Bana akrabalarına ihracat yaptırdığım için Kürt  kardeşlerimiz de oy verdi, CHP'liler de."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı