Gündem Haberleri

  İhmal mi?

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'yi yasa boğan faciada kamuoyunun aklına takılan ciddi sorular var.

  Neden gece yapıldı?

  Türkiye’yi yasa boğan patlama akşam saat 21.15’te askerlerin mühimmat sayımı yaptığı sırada gerçekleşti. Patlamanın olduğu saat tartışmalara neden oldu. Çünkü kışlalarda askerlere gece saat 21.00 sularında “yat yoklaması” yapılıyor. Saatin bu kadar geç olması, askerlerin yorgun olduğu ya da uykusuz kalmış olabileceği ihtimalini gündeme getiriyor. Uzmanlar, “hayati ve çok acil durum olmadıkça” cephaneliklerde gece saatlerinde tasnif yapılmadığına işaret ediyor. Sayımın akşam saatlerinde yapılması kışlada görevli komutanların usulsüz talimat verdiği iddialarını gündeme getirdi. Belirli aralıklarla kullanılmayan mühimmat, Kırıkkale’deki mühimmat fabrikasına götürülmek üzere sayımdan geçiriliyor. Bunun haricinde subayların devir teslim zamanlarında mühimmat sayımı yaptırdığı biliniyor.

  GÖZYAŞLARIMIZ KURUMUYOR

  İhmal mi BAŞSAVCI: FÜNYELERİ ÜSTÜNDEYDİ

  İhmal mi MÜHİMMAT MUAMMASINDA ŞAŞIRTAN BULGULAR

  İglo’lar güvenli mi?

  Patlamanın yaşandığı İglo tipi cephaneliklerin yan ve arka tarafı en az 26, en fazla 33 derece eğimli olarak yapılıyor. İglo tipi depoların yan duvarları en az 30, tavanı ise en az 15 santimetrelik betondan inşa ediliyor. Depoların kapılarının en az 7 barlık basınca dayanıklı malzemeden yapılması gerekiyor. Bu tip depoların kapılarının, varsa komşu deponun kapısına bakmayacak şekilde inşa edilmesi öneriliyor. İglo tipi depolar yerüstü ve yeraltına yapılabiliyor. İglo tipi depolar askeri terminolojide, “Kubbe Cephanelik” olarak tanımlanıyor. İglo ismi de Eskimoların av sezonlarında geçici olarak kullandıkları kardan evlerden geliyor.

  PATLAMADAKİ BÜYÜK ŞÜPHE / WEB TV

  Pimsiz patlar mı?

  Ovoid biçimli, patlayarak blast ve parça tesiri yoluyla etki gösteren piyade silahı olarak bilinen el bombaları savunma ve saldırı tipi olarak tanımlanıyor. Tahrip gücü yüksek olduğu için el bombalarının 2 aşamalı güvenlik sistemi bulunuyor. El bombalarının ilk güvenlik sistemi pim, diğeri emniyet mandalı. Pim çekildikten sonra emniyet mandalı bırakılmadığı sürece bomba patlamıyor. Yoğun bir sıcağa ya da basınca maruz kalmadığı takdirde el bombaları atılması, fırlatılması, düşmesi sırasında patlamayacak şekilde dizayn ediliyor. Atmadan önce emniyet mandalı avuç içinde serbest bırakılıyor ve mandalın fırlaması sağlanıyor. Bilinenin aksine el bombalarının kesin bir patlama süresi bulunmuyor.

  Depolama doğru mu?

  Askeri kaynaklara göre el bombalarının fünye ve pimleri ayrı şekilde depolanıyor. Depolamada fünyeler el bombalarının üzerine bırakılmaz. Üzerinde fünye olmayan bomba çarpma etkisiyle patlamaz. Fünyeli olmayan roketler ancak çarpma etkisiyle patlayabilir. Bu da en 130 kiloluk basınç gerektirir. El bombasının patlaması için en az 6400 derecelik bir ısı gerekir.

  YAZIN ACIYI PAYLAŞALIM

  İhmal mi AFYON’DA İLANLI UYARI

  CEPHANELİKTEKİ PATLAMA ANI KAMERADA - WEB TV

  İhmal mi HER GÜN ŞEHİT, KAN VE GÖZYAŞI…

  Ünlülerin 25 şehit tepkisi
  SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEN ÇOK DAHA ÖTEDE HER ŞEY

  Sayımı kimler yapar?

  Askeri kaynaklara göre mühimmat sayımlarını mevzuata ve talimatlara uygun şekilde uzman subay ve astsubaylar tarafından yapılması gerekir. Deneyimsiz ve eğitimsiz askerlere sayım yaptırılmasının risk olduğunu dikkat çekiliyor. Cephaneliğe sokulan askerlerin böylesine hassas bir sayım için eğitim alması gerekiyor.

  Koşullar uygun muydu?

  TSK envanterinde bulunan mühimmat, kullanıma göre özel depolarda saklanıyor. Özel güvenlik önlemleriyle korunan depolar her türlü olumsuzluğa karşı donatılıyor. Ayrıca TSK bünyesinde hangi mühimmatın, nerede olduğu konusunda çalışmalar yürütülüyor. Her mühimmata seri numarası, kafile numarası ve stok numarası veriliyor. Muhafaza edilecek silah ve mermi adedi az ise içleri uygun bir malzemeyle ateşe dayanıklı hale getirilmiş, çelikten yapılmış, özel ve sabit demir kuşaklı ve takviyeli, kilitli çelik dolap veya sandıklarda saklanıyor.

  GENELKURMAY BAŞKANI ÖZEL AFYONKARAHİSAR'DA

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 25 askerin şehit olduğu patlamanın meydana geldiği Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı 500'ncü İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda incelemelerde bulunmak üzere uçakla Afyonkarahisar'a geldi. Orgeneral Özel, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde tedavi gören 4'ü asker 8 yaralıyı ziyaret ettikten sonra kışlaya geçecek.

  İhmal mi TARİHTEKİ EN ACI PATLAMA

  ”EN BÜYÜK ACI EVLAT ACISIDIR

  İhmal mi NURETTİN KURT AFYONKARAHİSAR’DAN BİLDİRİYOR

  TRAVMALAR ÜLKESİYİZ

  İhmal mi BİNLERCE İNSAN KAN VERMEYE KOŞTU

  AFYONKARAHİSAR'DA MÜHİMMAT DEPOSUNDA PATLAMA / FOTO GALERİ

  YAŞADIKLARINI BÖYLE ANLATTILAR / WEB TV

  ASKER AİLELERİ GÖZYAŞLARIYLA BEKLEDİ / WEB TV

  AİLELER KIŞLAYA KOŞTU / WEB TV

  TRABZONSPORLU YÖNETİCİNİN OĞLU DA ŞEHİT DÜŞTÜ

  YARALI ASKER O DEHŞETİ ANLATTI / WEB TV

  CEPHANELİKTEKİ PATLAMA SONRASI GÖRÜNTÜLER / WEB TV 

  PATLAMANIN OLDUĞU YERİN GÜNDÜZ GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

  BOMBA UZMANLARI PATLAMANIN OLDUĞU BÖLGEDE ARAMA YAPTI / WEB TV

  FUTBOL DÜNYASINDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı