Gündem Haberleri

  İHL’liye 2 diploma

  Kamuran ZEREN / ANKARA
  01.09.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

  İmam hatip mezunları, fark dersleri alarak hem kendi okullarından hem de düz liseden diploma alabilecek. Milli Eğitim’in son formülü, İHL mezunlarına bütün fakültelerin yolunu açacak.

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı, üniversiteye girişte tek sınav ve farklı katsayı uygulaması nedeniyle, öğrenci sayısında önemli düşüşler yaşanan imam-hatip liselerinin önündeki katsayı engelini aşmak üzere yeni bir düzenlemeye hazırlanıyor. ‘Mesleki-teknik liseler’ adı altında ‘fark dersi uygulaması’ getirilerek, imam-hatipe devam eden öğrencilerin, hem meslek hem de düz lise diploması almaları sağlanacak. Böylece, meslek lisesi diplomasıyla katsayı sorunu yaşamadan ilahiyatlara girebilen imam-hatiplilere, düz lise diplomasıyla da tüm alanlarda üniversite yolu açılacak.

  28 ŞUBAT YÖNERGESİ

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in talimatıyla hazırlanan uygulama için yönergede düzenleme yapılacak. Yeni uygulamanın esasları, imam-hatipler dahil tüm meslek liselerinden düz liselere geçişi yasaklayan ve 28 Şubat sürecinde uygulamaya konulan Ortaöğretim Kurumları Geçiş ve Nakil Yönergesi’ne işlenecek. Mevcut yönergede, genel liselere geçiş sadece resmi ve özel anadolu lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise, anadolu öğretmen lisesi ve fen liselilere tanınıyor. Bakanlık, bu hakkı ‘çift diploma’ uygulamasıyla genişleterek imam hatip liseleri ile meslek liselerine de tanıyacak.

  İHL’YE AYRICALIK

  Yeni düzenleme, mesleki-teknik mezunlarından çok dört yıllık lise uygulaması çerçevesinde, ortak sınıf olan lise 1’den sonra okul değiştirmelerine olanak tanınan imam-hatiplilere ayrıcalık yaratacak. Halen Kuran-ı Kerim, Arapça, Siyer, Hadis gibi alan derslerinin yanısıra, ‘seçmeli’ adı altında düz liselerdeki Türkçe-Matematik, Sözel ve Sayısal alanların temelini oluşturan dersleri de okuyan imam-hatipliler, bu derslerin haftada 2-3 saat verildiği diğer mesleki-teknik lise mezunlarının çok önüne geçecek.

  HAFTADA 2-3 SAAT

  4 yıllık lise haftalık ders çizelgesine göre, mesleki-teknik lise öğrencilerinin alan dersleri dışında, dört yıl boyunca matematik, fizik, kimya, coğrafya, geometri, tarih gibi dersleri okumaları için fırsat olan ‘seçmeli ders’ saati sayısı haftada 2-3 arasında değişiyor. İmam-hatiplerde seçmeli derslere ayrılan süre ise sınıfa göre haftada 10-12 saat.

  3-4 FARK YETİYOR

  Buna göre, mesleki eğitimin yanısıra düz lise sözel alana temel olan dersleri de okumaları nedeniyle ‘Düz lise Sözel alan diploması’ için fark dersi vermek zorunda olmayacak imam-hatip mezunlarının, ‘Düz lise Türkçe-Matematik alanı diploması’ içinse iki dersten fark dersi sınavına girmeleri yeterli olacak. ÖSS’deki tanımıyla ‘sayısal alan’a denk düz lise ‘Matematik-Fen alanı diploması’ için de, aldığı seçmeli derslere paralel 3-4 dersten fark dersi vermeleri gerekecek.

  Teknik liselinin işi zor

  YENİ uygulama ile mesleki-teknik lise mezunlarının, imam-hatipliler gibi düz lise diploması almaları çok zor olacak. Buna göre, ortak olan lise 1. sınıftan sonraki üç yıl için mesleki-teknik liselinin yıllık en az 15, toplam 45-50 saatlik ders yüküne denk gelen en az 15 fark dersi sınavına girmesi gerekecek. İmam-hatiplilerin ise vermeleri gereken fark derslerinin sayısı sadece 3-4.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı