DİYARBAKIR HABERLERİ

İHD'nin "İnsan Hakları İhlalleri Raporu"

AA / Süleyman Umut Gürhan
29.01.2015 - 16:39Son Güncelleme :

- İHD Şube Başkanı Bilici: "Kamu düzeni özgürlüklerin arttırılması ve evrensel hukuk değerlerinin hayata geçirilmesi ile sağlanır"

AA / Süleyman Umut Gürhan

DİYARBAKIR (AA) - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2014 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporu"nu açıkladı.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, rapora ilişkin şube binasında düzenlediği basın toplantısında, çözüm sürecinde beklenen adımların atılmaması nedeniyle 2014 yılında hak ihlallerinde artış görüldüğünü savundu.

"Kürt meselesinin şiddet yöntemlerinin dışında demokratik yol ve yöntemlerle çözülme çabasının bir sonucu olarak ihlallerde yaşanan düşüş, ne yazık ki 2014 yılında çözüm sürecinde beklenilen adımların atılmaması nedeniyle tekrar artış göstermiştir" diyen Bilici, barışın tesisinin sağlanması için tarafların sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

"Kamu düzeni özgürlüklerin arttırılması ve evrensel hukuk değerlerinin hayata geçirilmesi ile sağlanır" diyen Bilici, iç güvenlik yasasının ihlallere neden olacağını ileri sürdü.

Cezaevlerinde 247'si ağır 649 hasta mahkumun bulunduğunu kaydeden Bilici, geçen yıl 106 çocuğun tutuklandığını, Diyarbakır'da 500 çocuğun ailesine de idari para cezası uygulandığını ifade etti.

Bilici, bir gazetecinin "6-8 Ekim olayları ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan gerginliği provokasyon olarak mı değerlendiriyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Provokasyon ya da başka ne olursa olsun bir ölüm gerçekleşmiştir. Bunun yargı önüne çıkarılması devletin görevidir. Provokasyon da olabilir farklı nedenler de olabilir. Ne olursa olsun bu cinayetlerin faillerini açığa çıkarmak gerekir. Kuşkusuz bunun çeşitli amaçları vardır. Kamuoyu ve hükümete şu çağrıda bulunuyoruz; bunların önüne geçip bu toplumsal barışı zedeleyecek, insan hak ihlallerine neden olan ve bunu gerçekleştiren kim olursa olsun yargı önüne çıkarıp hesap sorulmalıdır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden İHD'nin "İnsan Hakları İhlalleri Raporu" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2015 tarihinde saat 16 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İHD'nin "İnsan Hakları İhlalleri Raporu" haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:09
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı