Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İHD'liler “Hoşgörüye davet” çağrısı yaptı

  A.A
  12.02.2006 - 17:09 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri, İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatür olayına ilişkin “Hoşgörüye davet” çağrısı yaptı.

  İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, bir grup dernek üyesiyle birlikte Şişhane'deki “Hoşgörü Anıtı” önünde yaptığı açıklamada, ”Hz. Muhammed'i hicveden karikatürlere karşı Türkiye ve dünyada gösterilen tepkilerin yaşam hakkı ihlallerine kadar vardığını, olayların son derece endişe verici olduğunu” bildirdi.

  İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin, ifade özgürlüğü boyutunu aşarak dünya barışını, insan hak ve özgürlüklerine saygıyı tehdit edecek duruma geldiğini belirten Keskin, şöyle dedi:

  “İnsan hakları savunucuları olarak daima düşünce ve ifade özgürlüğünü savunduk. Ancak bu özgürlüğün, başkalarının inançlarına hakaret niteliğinde kullanılması, işte böylesine vahim sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Müslümanların inançlarına hakaret olarak niteledikleri söz konusu karikatürleri eleştirmeleri ve tepki göstermeleri doğaldır.

  Ancak ne yazık ki, bu tepkiler demokratik düzeyde kalmamış ve dünyanın birçok ülkesinde kan dökülmüştür. Bizler insan hakları savunucuları olarak barış içinde yaşanacak bir dünya özleyen herkesi göreve çağırıyoruz.”
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı