Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İHD'den hükümete çağrı

  İZMİR, (DHA)
  26.11.2009 - 13:41 | Son Güncelleme:

  İNSAN Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi tarafından, geçen pazar günü DTP konvoyunun geçişi sırasında yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapıldı. Hükümetin, Kürt halkının uzattığı barış elini görmezlikten geldiği öne sürüldü.

  Konak'ta bulunan İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi'ndeki açıklamayı Zeynep Tozduman yaptı. Geçen pazar günkü saldırının anlık olmadığı, hazırlıklı olduğunun görüldüğünü iddia eden Tozduman, “İktidar ve bazı muhalefet partileri, sözleriyle, olayın, DTP'nin provakasyonu olduğu izlenimini yaratmaya çalışıyor. Evet, olaylar provakasyondur. Kürt halkının barış kararlılığına karşı yapılan bir provakasyondur” dedi.

  İHD temsilcisi Tozduman, son dönemde Kürtlere yönelik saldırıların kaygı verici boyuta ulaştığına dikkat çekildi. Saldırının sorumluları hakkında yasal işlemlerin yapılması için hükümeti göreve davet eden Tozduman, “Türk ve Kürt halklarının eşit ögür birliktelik için ortaya koydukları iradeyi hazmedemeyen şiddet, inkar ve imha politikalarında ısrar eden tüm güçlerdir. Bu saldırı, emek ve demokrasi düşmanı faşist zihniyetin icraatıdır. İzmirli hemşehrilerimizi halkları birbirine karşı kışkırtan, şoven, milliyetçi eylemlerin karşısında tutum almaya çağırıyoruz. AKP hükümetini açılım sürecinin gereğini yapmaya ve Kürt halkının uzattığı barış elini görmezlikten gelme tutumunu terketmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı