ANKARA HABERLERİ

İHD: Öğretmen Necmettin Yılmaz'ın öldürülmesini kınıyoruz

DHA
21.07.2017 - 17:53Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA


ANKARA (DHA) - İHD, öğretmen Necmettin Yılmaz'ın öldürülmesini kınayarak yaptığı açıklamada, "Necmettin Öğretmenin öldürülmesini kınıyor; ailesi, sevenleri ve tüm eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz" dedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) öğretmen Necmettin Yılmaz'ın öldürülmesini kınayarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Şanlıurfa Siverek'te öğretmenlik yapan Necmettin Yılmaz'ın 16 Haziran 2017 günü memleketi Gümüşhane'ye otomobili ile giderken Dersim Pülümür yolu üzerinde silahlı bir saldırıya maruz kaldığı, aracının yakıldığı ve kendisinden haber alınamadığı öğrenilmiştir. Bu hususta ailesi, Dersim şubemize ve genel merkezimize başvuru yaparak yardım talep etmiştir.
 
NECMETTİN ÖĞRETMENİN ÖLDÜRÜLMESİNİ KINIYOR; AİLESİ, SEVENLERİ VE TÜM EĞİTİM CAMİASINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ
Ancak HPG isimli internet sitesinde yapılan duyuruda Necmettin Yılmaz'ın öldürüldüğü yönünde açıklama yapılmıştır. Güvenlik makamları ve adli makamlar bu olayı araştırmış ve maalesef 12 Temmuz günü Pülümür Çayı üzerinde öğretmen Necmettin Yılmaz'a ait cansız bedenin bulunması ile olayın doğruluğu anlaşılmış, bu bilgi Tunceli Valiliği tarafından da teyit edilmiştir. Necmettin Öğretmenin öldürülmesini kınıyor; ailesi, sevenleri ve tüm eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. İHD olarak tekrar belirtmek isteriz ki yaşam hakkı, herkes için güvence altında olan bir haktır.
 
İHD OLARAK BİZLER, HEM 'İNSAN HAKLARI HUKUKU'NU HEM DE 'İNSANCIL HUKUK'U TEMEL ALIYORUZ
Bilindiği gibi İHD olarak bizler, hem 'insan hakları hukuku'nu hem de 'insancıl hukuk'u temel alıyoruz. O nedenle de sadece devletten kaynaklı hak ihlallerine değil silahlı örgütlerin sebep olduğu ihlallere de karşı çıkıyoruz. İnsancıl hukukun en önemli belgeleri olan Cenevre Sözleşmeleri'nin ortak 3. Maddesi ve bu Sözleşmelere Ek 2 nolu Protokol yasak eylemleri saymaktadır. Buna göre, rehin almalar, işkence ve kötü muameleler, herhangi bir şekilde çatışma dışında kalmış kişilere yönelik şiddet uygulamaları, bu belgelerde sivil nüfusa yönelik yasaklanmış eylemler, kadınlara, çocuklara, hasta ve yaralılara yönelik yasak eylemler, yasaklanmış silahları kullanmalar, doğal, tarihi ve kültürel varlıkları tahribe yönelik eylemler insancıl hukukun ihlal edilmesidir. İHD olarak hangi gerekçeyle olursa olsun, yaşam hakkını ortadan kaldıran infazlara karşı çıkıyor ve kınıyoruz; benzer türden ihlallerin de bir daha yaşanmamasını diliyoruz." 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İHD: Öğretmen Necmettin Yılmaz'ın öldürülmesini kınıyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı