ADANA HABERLERİ

İHD: “Kenan Evren Bulvarı’nın Adı Yaşar Kemal Olsun”

IHA
08.07.2015 - 11:06Son Güncelleme : 08.07.2015 - 11:07

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ YÖNETİCİLERİ, ÇUKUROVA GAZETECİLER CEMİYETİ'Nİ ZİYARET ETTİ.

IHA

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, "Kenan Evren Bulvarı"nın adının "Yaşar Kemal Bulvarı" olmasını istedi.
İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Eşbaşkanları İlhan Güngör ve Sema Peynirci ile Yönetim Kurulu Üyeleri Ferdi Sönmez, Hatip Arslan ve Fatma Yılmaz, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni (ÇGC) ziyaret etti.
Eşbaşkanlar Güngör ve Peynirci yaptıkları açıklamalarda, 1980 Darbesini yapan ve askeri cunta rejimini kuran Kenan Evren’in işlediği suçlardan dolayı müebbet hapis cezası aldığını, buna rağmen Evren’in çıkardığı baskıcı, antidemokratik 1980 anayasasının halen varlığını sürdürdüğünü ifade etti.
1980 darbesinin mimarı Kenan Evren’in adının Adana’da bir caddede olmasının geçmişle yüzleşmeye engel olduğu gibi yaşanan acıları daha da derinleştirdiğini söyleyen Güngör ve Peynirci, evrensel insan hakları ve insancıl hukukla bağdaşmayan anlayış ve uygulamalarla yaşam hakkını açıkca ihlal eden ve insanlığa karşı suç işleyen Evren’in hem yargı kararıyla hem de toplum vicdanında mahkum olduğunu ifade ettiler.
Kenan Evren Bulvarı’nın adının Yaşar Kemal Bulvarı olması için şahıs, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, emek ve meslek örgütlerinin katıldığı imza kampanyası düzenleyen İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi’nin, konuyla ilgili olarak hazırlanan dilekçeyle Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de ziyarette yaptığı açıklamada, Yaşar Kemal’in sadece Türk değil dünya edebiyatında da önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, ünlü romancının adının yaşatılması için bir caddeye isminin verilmesinin yerinde bir davranış olacağını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden İHD: “Kenan Evren Bulvarı’nın Adı Yaşar Kemal Olsun” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İHD: “Kenan Evren Bulvarı’nın Adı Yaşar Kemal Olsun” haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı