BİTLİS HABERLERİ

İHD’den 1 Eylül Dünya Barış Günü Açıklaması

IHA
01.09.2015 - 15:38Son Güncelleme : 01.09.2015 - 15:39

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ (İHD) BİTLİS ŞUBESİ TARAFINDAN 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ DOLAYISIYLA TATVAN İLÇESİNDE BİR BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ.

IHA

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bitlis Şubesi tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Tatvan ilçesinde bir basın açıklaması düzenlendi.
Tatvan Yaşam AVM önünde bir araya gelen kalabalık adına basın metnini okuyan İHD Bitlis Şubesi Başkanı Avukat Seval Karaçelik, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir araya geldiklerini belirterek “76. yılını kutlamaya çalıştığımız Dünya Barış Gününde ülkemiz ve bölgemizde savaşın kol gezdiği, kadınların tecavüze uğradığı, çocukların katledildiği, onlarca sivil insanın ölüm ve sürgünlere maruz kaldığı ağır günlerden geçmekteyiz. Yaklaşık kırk bin insanımızın hayatına mal olan, milyonlarcasının evinden yurdundan edildiği, köylerin, meraların yakıldığı, büyük acıların ve ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı kırk yıla yakın bir süredir devam eden kirli bir savaşın yaralarını henüz saramadığımız koşullarda yeniden savaşın başlatılması kabul edilemez bir durumdur. Biz, insan hakları savunucuları olarak çatışmalı sürecin başladığı andan itibaren yeniden barışın ve huzurun istikrar bulması için taraflara her seferinde seslendik. Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesi ile bir kez daha sesleniyoruz. Öncelikle devlet askeri ve siyasi operasyonlarını derhal durdurmalı, uyguladığı şiddeti sona erdirmeli; PKK ateşkesi muhafaza etmeli, misilleme eylemleri yapmamalı, silahlı eylemlerini sona erdirmelidir."
Karaçelik, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin derhal kaldırılmasını isteyerek "Acilen HDP heyeti ve avukatlar Öcalan ile görüştürülmeli. Barış ve çözüm süreci 28 Şubat 2015 deklarasyonuna bağlı kalınarak devam ettirilmelidir" ifadelerini kullandı.
Grup düzenlenen basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden İHD’den 1 Eylül Dünya Barış Günü Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 15 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İHD’den 1 Eylül Dünya Barış Günü Açıklaması haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:17
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   15:38
  • Akşam
   18:13
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı