Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İHD: Cezaevlerinde hak ihlalleri artıyor

  ANKA
  17.10.2007 - 13:51 | Son Güncelleme: 17.10.2007 - 13:52

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi tarafından hazırlanan “Üç aylık cezavi raporu”nda, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin giderek arttığına dikkat çekilerek, F tip cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin birbirleriyle görüşme saatlerini düzenleyen Adalet Bakanlığı genelgesinin birçok cezaevinde uygulanmadığı belirtildi.

  İHD Ankara Şubesi Cezaevi Komisyonu, tutuklu ve hükümlülerin mektuplarından edindiği bilgiler, İHD Genel Merkezi ve şubelerine yapılan şahsi başvurular ve basına yansıyan haberlerden yararlanarak oluşturduğu ve İç Anadolu Bölgesi'ni kapsayan “3 Aylık (Temmuz - Ekim 2007) Cezaevi Raporu”nu açıkladı.

  Raporda, 20 Ocak 2007 tarihinde, F tipi cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin haftada 5 saat olan birbirleriyle görüşme saatlerinin, 10 saate çıkartılacağına ilişkin Adalet Bakanlığı genelgesi yayınladığı hatırlatılarak, şöle denildi:

  “Bu hakkın hiçbir disiplin cezasıyla ellerinden alınamayacağı da belirtiliyordu. Genelgenin üzerinden 9 ay geçmiş bulunuyor. Ancak genelge uygulanmamaktadır. Geçen üç ay içerisinde, üzülerek belirtmeliyiz ki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinde azalma değil, aksine artış gözlemlemekteyiz. Bu durum hepimiz için kaygılandırıcı bir durumdur.”

  Hükümlü ve tutukluların keyfi yasaklamalarla haberleşme özgürlüklerinin, savunma, görüş ve sağlık haklarının ihlal edildiğinin bildirildiği raporda, hak ihlallerinden bazıları şöyle sıralandı:

  “-Telefon ve aile görüşlerine Kürtçe yasağı getirilmekte, Kürtçe konuşulduğunda görüşme kesilmekte, ortak alanlar kullandırılmamaktadır.

  -Olumsuz koşullar ve beslenme yetersizliğinden kaynaklı ciddi sağlık sorunları baş göstermektedir.

  -Haftada bir ya da 2 saat sıcak su verilmekte, temizlik maddeleri karşılanmamaktadır.

  -Tutuklu ve hükümlülerin tedavileri zamanında yapılmamaktadır.

  -Ankara Numune Hastanesi Mahkum Koğuşunda tuvalet olmadığı için altına kaçıran tutuklunun idrarının paspas ile temizlenmesi, Hepatit C gibi bulaşıcı ve ölümcül hastalık taşıyan tutuklularla diğer hasta tutukluların iç içe tutulması, doktorların ve diğer sağlık personelinin ilgisizliği ve jandarma gözetimi zorunluluğu nedeniyle tahlil ve tetkiklerin aksaması gibi ihlaller yaşanmaya devam etmektedir.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı