İhbar etti, milyonlarca dolarlık ödülü kaptı

hurriyet.com.tr
12 Eylül 2012 - 13:39Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 15:51

İsviçre merkezli UBS bankasını eski bir çalışanı, ABD’ye uluslararası bir vergi kaçırma olayını ihbar ettiği için 104 milyon dolarlık ödül aldı.

          

Bugüne kadar bir muhbire bireysel olarak bu kadar büyük bir ödülün verilmediği belirtildi.  

 

Bradley Birkenfeld, ABD’li yetkililerle 2007’den bu yana işbirliği yapıyordu ancak o zamanlar UBS’teki görevini sürdürüyordu.

 

Birkenfeld, ABD’li savcılara bankasınınbir vergi kaçırma olayına aracılık yapma çalışmalarının detaylarını verdi. Birkenfeld’in ifşa ettiği olaylardan biri de ABD’ye diş macunu kutusu içinde elmas kaçıran zengin bir müşteriydi.

 

GİZLİLİK KALDIRILDI

Bu olayın ardından, İsviçreli bankada müşteri gizliliği ortadan kalktı. Onlarca yıl boyunca zengin müşteriler işlemleri açıklanmadığından UBS üzerinden dünya genelinde vergi kaçırıyordu.

 

UBS, 2009’da ABD hükümetinden vergi kaçıran 4 binden fazla müşterisinin adını vermeye ikna oldu ve suç davasını engellemek için ABD mahkemesiyle uzlaşma masasına oturup, 780 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

 

O tarihten bu yana 33 binden fazla ABD’li vergi mükellefi deniz aşırı ülkelerdeki varlıklarını açıklamak zorunda kaldı ve bugüne kadar yaptıkları vergi kaçırma işlemleri için toplamda 5 milyar doların üzerinde ceza ödedi.

 

Birkenfeld de vergi kaçırma olaylarına dahil olan bir isimdi. 2008’de suçlu bulunan eski UBS çalışanı 40 aylık hapis cezası aldı.

 

Birkenfeld şu anda New Hampshire’da ev hapsi cezasını tamamlamayı bekliyor.

 

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı