Gündem Haberleri

  İhale yolsuzluğu 70 gözaltı

  Elvan EZBER/İSTANBUL, (DHA)
  15.12.2009 - 13:02 | Son Güncelleme:

  DEVLET üniversitesi ve hastanelerinde yemek ihalelerine fesat karıştırdıkları ve 100 milyon TL vurgun yaptıkları öne sürülen aralarında 1'i başhekim ile 8 kamu görevlisinin de bulunduğu öne sürülen 70 kişi gözaltına alındı.

  Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, devlet üniversiteleri ve üniversiteye bağlı hastanelerin hizmet ihalelerinde yolsuzluk olduğu bilgisine ulaştı. Yapılan incelemede hastanelerin ve okulların yemek şirketlerine yapıldığı ihalelere fesat karıştığı belirlendi. Bu bilgi üzerine mali polis, 8 ay önce fiziki ve teknik takip başlattı. İhaleye giren yemek şirketlerini, okul ve hastane personelini yakından araştıran ekipler, olaylara adı karışan 82 kişilik bir liste hazırladı. Sekiz ay süren araştırmanın ardından dün 12 ilde tespit edilen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda aralarında bir hastane başhekiminin de bulunduğu 8'i kamu görevlisi 70 kişi gözaltına alındı.

  Gözaltına alınanlar arasında 3 büyük yemek şirketinin üst düzey yetkilisi olduğu da bildirildi. Listede adı geçen 12 kişiye ise belirlenen adreslerde ulaşılamadı. Bir kısmı yurtdışında bir kısma başka yere gittiği tahmin edilen bu kişilerin de yakalanması için operasyonlar devam ediyor.

  Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen zanlılar haklarındaki ihaleye fesat karıştırmak, yolsuzluk yapmak suçlamasıyla sorguya alındı. Başhekim ve yanında görev yapan doktorların şirketlerin üst düzey yetkilileriyle aralarında telefon görüşmeleri olduğu öne sürüldü. Soruşturmanın devam ettiği yolsuzluğun boyutunun 100 milyon TL olduğu belirtildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı