« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İğne ve çuvaldız!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Dilimizden şu fair-play'i bir türlü düşürmüyoruz... Ama, işimize geldiği zaman... Beşiktaş, sahasında Gaziantepspor'la oynuyor. Ne zaman ki, hakem Ali Uluyol Beşiktaş'ın hoşuna gitmeyen kararlar veriyor, veryansın ediyoruz. Yazarından seyircisine, futbolcusuna kadar... Beşiktaş savunma elemanları, bir maçta rakibe en az 10 net gollük pozisyon yarattığını unutup, kendi hatalarını hakeme yıkmaya çalışıyor. TV kameraları önünde, seyirciyi tahrik eden demeçler veriyorlar. Ya Cenk Koray ağabeyimize ne demeli? Söylediği sözler, yenilir yutulur cinsten değil.

Bir hafta sonra Beşiktaş, Alsancak Stadı'nda Altay ile karşılaşıyor. Ohen'in kafa vuruşu, Nihat tarafından çizgiden çıkarılıyor. Hakem, pozisyon sırasında uygun yerde bulunmayan yardımcısının ikazıyla gol kararı veriyor ve bu golle Altay'ın bir puanı uçup gidiyor. Beşiktaş da fazladan iki puan kazanıyor. Peki, nerede Cenk Koray? Nerede, Altay'ın ‘‘şey’’ edilen puanı sayın Süleyman Seba? Nerede, seyirciyi tahrik eden ‘‘kibar yazar!’’ Nerede, en ufak bir yanlışlıkta hakemlere acımasızca yüklenen bay Toshack? Yazık değil mi Altay'a? Beşiktaş'ın verdiği para, harcadığı emek de, onlarınki değil mi?

Örnek verirken, F.Bahçe ve G.Saray'ı da gözardı etmeyelim. Högh, Samsunspor maçının başında Uğur'u ‘‘bariz gol şansı olan’’ bir pozisyonda düşürüyor, çıt yok. Haksız penaltı sonrasında ise, seyirci isyanlarda. Efendim, F.Bahçe'ye haksızlık edilmişmiş. Siz, yatın kalkın Metin Tokat'a dua edin. Högh'ün faulünü es geçtiği için. Sarı-lacivertlilerin oynadığı futbola şapka çıkarıyor, yıllardır ilk kez böyle bir F.Bahçe izlediğimizden ötürü keyifleniyoruz. Galibiyetin F.Bahçe'nin hakkı olması, bu çifte standardı eleştirmememizi gerektirmez.

G.Saray-Kocaelispor maçında, Kocaeli'nin iki penaltısı verilmemiş. Hasan Şaş bir pozisyonda kendisini yere atarak, hakeme yutturmuş, Hagi kırmızı kart gördüğü halde, maçı saha kenarında izlemiş, ne gam? Siz bakın, ‘‘Kocaeli'nin hakkı yendi’’ diyen var mı?

Bu örnekler, saymakla bitmez. Herkes önce iğneyi kendisine, sonra çuvaldızı başkasına batırmadıkça, olayların da arkası kesilmez. Adalet terazisini haksız da olsa hep güçlüden yana kullanırsak, sahalardaki anarşiye davetiye çıkarmamız kaçınılmazdır. İşte üç gün önce Diyarbakır'da, Alanya'da, Gaziantep'te ve Türkiye'nin çeşitli kentlerinde meydana gelen olaylar... Beşiktaş taraftarlarının davranışından yakınan Gaziantepliler, evinde kendisini güçlü hissedince, bir hafta sonra aynısını Ankaragücü'ne yapıyor. Diyarbakır'da başta gazeteci, hakem, antrenör olmak üzere, kim yakalanırsa şehir eşkiyaları tarafından acımasızca dövülüyor. Alanya'da futbolcularla güvenlik güçleri birbirine giriyor ve maç 40 dakika duruyor. Biz, işimize geldiği zaman fair-play'i kullanıp, işimize gelmediği zaman bir kenara atarsak, bu olayların da önünü alamayız. Ne yazık ki, elimizde birer meşale, cephaneliğe doğru olanca gücümüzle koşuyoruz!Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler