IĞDIR HABERLERİ

Iğdır'da "Yere ve Göğe Sığmayan Hocalı Feryadı" konferansı

AA / Hüseyin Yıldız
25.02.2016 - 19:08Son Güncelleme :

- Iğdır Belediye Başkanı Teksay: "Birlik olmadığı sürece Hocalı Katliamı yaşanmaya devam edecektir. Umarım Müslümanlar bu uykudan uyanır, birlik içinde olurlar. Hocalı faciası gibi facialar tekrar olmaz"- Iğdır Azerbaycan Konsolosu Caferov: "Azerbaycan, Hocalı faciasına neden olan Ermeni cellatlarının cezalandırılması için tüm çabalarını bundan sonra da sürdürecektir"

AA / Hüseyin Yıldız

IĞDIR (AA) - Iğdır'da, Hocalı Soykırımı'nın yıl dönümü nedeniyle konferans düzenlendi.

Iğdır Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Aralık Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen "Yere ve Göğe Sığmayan Hocalı Feryadı" konferansında konuşan Iğdır Belediye Başkanı Bayram Teksay, Müslümanların birlik ve beraberlik içinde yaşaması gerektiğini belirterek, "Birlik olmadığı sürece Hocalı Katliamı yaşanmaya devam edecektir. Umarım Müslümanlar bu uykudan uyanır, birlik içinde olurlar. Hocalı faciası gibi facialar tekrar olmaz" dedi.

Iğdır Azerbaycan Konsolosu Fariz Caferov ise Ermeni mermisinden, güllesinden ve süngüsünden sağ çıkan Hocalıların ömürleri boyunca manevi ve psikolojik acı içerisinde yaşamaya mahkum olduklarını söyledi.

Katliamın gece ve planlı bir şekilde aniden gerçekleştirildiğini vurgulayan Caferov, şunları kaydetti:

"Şehirdeki sivillere çıkış koridoru verilmemiştir. Rehineler amansız işkencelere maruz kalmış, rehine olarak alınan insanların büyük bir çoğunluğu Ermeniler tarafından gizlenmiş, onlarla ilişkin bilgi verilmemiştir. Cesetlere karşı insanlık dışı davranışlar sergilenmiş ve türlü hakaretler edilmiştir. Kadın, yaşlı ve çocuklara karşı acımasızlık gösterilmiştir. Sonuç olarak Hocalı şehri yerle bir edilmiştir. Maalesef 24 yıl önce Hocalı Soykırımı'nı yapan Ermeni vandallar halen uluslararası hukuk tarafından yargılanmamıştır. Azerbaycan Hocalı faciasına neden olan Ermeni cellatlarının cezalandırılması için tüm çabalarını bundan sonra da sürdürecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Iğdır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Iğdır ilinden Iğdır'da "Yere ve Göğe Sığmayan Hocalı Feryadı" konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 19 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Iğdır'da "Yere ve Göğe Sığmayan Hocalı Feryadı" konferansı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı