IĞDIR HABERLERİ

Iğdır’da Kadın Algısı Anketinin Sonuçları Açıklandı

IHA
07 Ekim 2015 - 19:18Son Güncelleme : 07 Ekim 2015 - 19:19

ÖNDER: KADINLAR İÇİN YAŞAM VE DAYANIŞMA MERKEZİ KURULACAKTIR.

IHA

Iğdır Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetler Müdürlüğü öncülüğünde ‘Kadın Algısı ve Toplumsal İlişkilere Etkisi’ adı altında gerçekleştirilen anketin sonuçları açıklandı.
Iğdır Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetler Müdürlüğü öncülüğünde Kadın Algısı ve Toplumsal İlişkilere Etkisi adı altında yaklaşık 3 ay boyunca il merkezine bağlı 14 mahallede bin 300 kişi ile yapılan anketin sonuçları açıklandı. Anket hakkında kadınlara açıklamada bulunan Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, şiddet gören kadınların tespiti ve onlarla dayanışma içerisinde olabilmek için Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Yaşam Evi açacaklarına dikkat çekerek, “Anketin sonuçlarına baktığımızda kadınlarımızın başta küçük yaşta evlendirilmesi ve şiddet görmesi gibi birçok konuda sıkıntı yaşamaktadır. Bunlar bizim toplumsal açıdan kadınlar olarak öncülük yapıp halletmemiz gereken sorunlardır. Belki içimizde fiziksel, psikolojik ya da ekonomi şiddet görenlerimiz vardır. Ama en azından bizler dışarıdayız. Bir kadın danışma merkezi kurmak için çalışmamız var, yer ayarlamaya çalışıyoruz. Oturabileceğimiz. Tartışabileceğimiz. Sorunları ortaklaştırabileceğimiz bir alan olmasını istedik. Açacağımız Kadın Yaşam Evi aynı zamanda kadın danışma merkezi ile en azından bu süre içerisinde şiddet gören bu tür sorunlarla karşı karşıya olan kadınların tespiti sağlanır. Böylece verilerimiz de başlamış olacak. Elde edilen veriler sonucunda eğitimler verilecek” dedi.
Kadın ve Aile Hizmetler Müdürü Sosyolog Seyran Ayhan ise, kadınları istihdam edilmeyi bekleyen değil istihdam eden hale getirmek gerektiğini belirterek, “Kadın algısı bir sorun olmanın ötesinde, toplumsal ve kişisel içerikleri olan çok yönlü bir olgudur. Bu araştırmanın temel amacı kadın algısının aile ve toplumsal ilişkilere etkisini ortaya koyabilmektir. Ayrıca kadınların sosyoekonomik ve kültürel durumlarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Kadınların boş zamanlarını değerlendirebilecekleri ve mesleki gelişimlerini sağlayabilecekleri kurslar düzenlenerek işsizlik sürecinin sosyopsikolojik açıdan yıkıcı etkileri en aza indirilebilir. Ayrıca işsiz kalan kadınlara iş imkanları ve girişimcilik becerileri edinebilecekleri kurslara katılımları sağlanarak, istihdam edilmeyi bekleyen değil istihdam eden haline getirmekte işsizlikle mücadelede izlenebilecek bir çözüm yoludur” şeklinde konuştu.
Yapılan anket değerlendirmesinin ardından kadın kurulu, çıkan sonuçlar hakkında neler yapılabilinir tartışması yürüttüler. Tartışmalar sonucunda kooperatifleşmeye yönelmek gerektiği kararı alındı. Yardımlaşma ile birlikte kadınların birbirinden haberdar olması, sorunların paylaşılması, kadın algısı ve toplumsal cinsiyetçilik gibi konularda eğitim verilmesi sonucuna varıldı. Ayrıca okuma yazma bilmeyen kadınlara gönüllü destek kararı alındı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Iğdır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Iğdır ilinden Iğdır’da Kadın Algısı Anketinin Sonuçları Açıklandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 19 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Iğdır’da Kadın Algısı Anketinin Sonuçları Açıklandı haberi güncellenecektir.

IĞDIR İLÇELERİ
IĞDIR NAMAZ VAKİTLERİ
18 Ağustos 2017, Cuma
 • İmsak
  03:20
 • Guneş
  05:11
 • Öğle
  12:19
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  19:05
 • Yatsı
  20:41
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı