IĞDIR HABERLERİ

Iğdır’da "Dünyadaki Kuş Çeşitliliği” Konferansı

IHA
14 Ekim 2015 - 17:10Son Güncelleme : 14 Ekim 2015 - 17:11

IĞDIR'DA DÜZENLENEN KONFERANS BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

IHA

Iğdır Üniversitesi ile Orman ve Su İşler Bakanlığı Iğdır Şube Müdürlüğü tarafından ortaklaşa “Dünyadaki Kuş Çeşitliliği, Kuşların Ekolojik Özellikleri ve Biyolojisi” konulu konferans düzenlendi.
UtahState-Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu ile Orman ve Su İşler Bakanlığı Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ile İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren’in yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler de büyük ilgi gösterdiler. Konferansta konuşan Mete Türkoğlu, “Biyolojik çeşitlilik ve Biyokaçakçılık” konusunda önemli bilgiler verdi. Türkoğlu, “Her ekosistemin kendine özgü bir biyolojik çeşitliliği vardır ve biyolojik çeşitlilik bir doğal zenginliktir. Bir ülkedeki bitki ve hayvan türleri, hem o ülkenin, hem de dünyanın biyolojik zenginliği olarak kabul edilir. Bir ekosistemdeki biyolojik çeşitliliğin fazla olması, o ekosistemin diğer ekosistemlere göre üstün olması anlamına gelmez” dedi.
Doç. Dr. Şekercioğlu da “Dünyadaki Kuş Çeşitliliği, Kuşların Ekolojik Özellikleri ve Biyolojisi” konusunda önemli bilgiler verdi. Kuşları 17 yıldır araştırdığını ifade eden Şekercioğlu, “En büyük araştırma projem 2003 yılından beri yürüttüğüm Kars-Iğdır Doğal Zenginlik Projesi. Kafkas Üniversitesi’yle beraber bölgenin büyük doğal zenginliğini araştırıyor, korunması için uğraşıyor, ekolojik eğitim veriyor, çevre bilinci aşılıyor, eğitim ve doğal zenginlik bileşkesini kullanıp ekoturizm ve doğal ürünler gibi doğal değerlerin yöre ekonomisine katkısını artırıyoruz. ‘Dünya Kuşlarının 21. Yüzyıldaki Tehlike Analizi’ projesi için 14 öğrencimle beraber 2001’den beri dünyanın 10 bin kuş türü üzerine 600 binden fazla veriyi girerek en kapsamlı kuş ekolojisi veri tabanını oluşturdum. Bu verileri analiz ederek, 21’inci yüzyılda kuş türlerinin soy tükenme ihtimalini ve kuşların ekolojik hizmetlerinde olacak değişiklikleri belirledim. Bu hizmetleri anlattığım derlemem, dünya kuşbilim ansiklopedisi "Handbook of theBirds of theWorld"ün önsözü olarak yayımlandı” diye konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra Rektör Yılmaz, konuşmacılara birer plaket takdim ederek, vermiş oldukları önemli bilgilerden dolayı teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Iğdır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Iğdır ilinden Iğdır’da "Dünyadaki Kuş Çeşitliliği” Konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2015 tarihinde saat 17 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Iğdır’da "Dünyadaki Kuş Çeşitliliği” Konferansı haberi güncellenecektir.

IĞDIR İLÇELERİ
  IĞDIR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   03:26
  • Guneş
   05:15
  • Öğle
   12:18
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:59
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı