IĞDIR HABERLERİ

Iğdır’da Dünya Hayvanları Koruma Günü Seminerleri

IHA
06.10.2015 - 17:24Son Güncelleme :

IĞDIR'DA ÖĞRENCİLERE HAYVANLARI KORUMA SEMİNERİ VERİLDİ

IHA

Iğdır’da Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğünce okullarda ‘4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ kapsamında seminerler verildi.
Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğünce; Iğdır Merkez Enginalan Köyü İlkokulu-Orta Okulu, 75. yıl Anaokulu, Iğdır Hazar Koleji, İnönü İlkokulu ve İnönü Ortaokulu öğrencilerine yönelik 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ kapsamında seminerler verildi. Program kapsamında sunum yapan Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, insanların hayvanlarla olan ilişkileri, insanlığın var oluşu ile başladığını, önceleri hayvanları sadece gıda ve yolculuk aracı olarak gören insanların, zamanla bakış açıları değişmiş olduğunu belirtti. İnsanlar daha sonra hayvanlara şefkat göstermeye, evcilleştirmeye ve onlarla dostluklar kurmaya başladıklarını anlatan Türkoğlu, “İlk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. İlk çağlarda insanların çizdikleri duvar resimleri bu ilişkinin kanıtıdır. Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır. Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır” dedi.
“ HAYVANLARIN YAŞAM ALANLARINI İNSAN ELİYLE YOK EDİLMEKTEDİR”
Yaşadığımız dünyada besin zincirinin halkası olan hayvanların yaşam alanlarını insan eliyle yok edilmekte olduğuna dikkat çeken Türkoğlu, “Kümes hayvanlarını kuşların popülasyonlarındaki azalma kene, danaburnu gibi zararlıların, ya da fareler ortadan kalktığında bununla beslenen yılan, tilki, çakal, yırtıcı kuşlar, baykuş gibi hayvanlar açlıktan ölür. Veya tersi bir durumda, ortamdaki yılan, tilki, çakal, yırtıcı kuşlar, baykuş gibi hayvanlar ortamdan kaldırılırsa köyler ve kentler fare istilasına uğrar. Fare ve sıçanların çoğalmasıyla tarladaki sebzeye, meyveye verilen zarar arttığı gibi, veba, kuduz, beyin zarı iltihaplanması, kolera gibi birçok hastalıkların yayılmasına sebep olurlar bunların önüne geçmek için çevremizdeki hayvan dostlarımızın yaşam alanlarını düzeltmek ve onların yaşamlarına yardımcı olacak her türlü sorumluluğu paylaşmalıyız. Bunları dikkate alarak hayvan dostlarımızla ortak yaşamayı başarabiliriz. Ama dikkat etmemiz gereken en önemli şey hayvanları ürkütmeden yaşamlarını ikame etmelerini sağlamalıyız” diye konuştu.
“SOKAKLARDAKİ HAYVANLARA SU VE YİYECEK BIRAKALIM”
Türkoğlu, “Hayvan dostlarımızdan mümkün oldukça uzak durmalı yaklaşmamalıyız, çünkü veteriner kontrolünden yoksun olan sokak hayvanları bizlere istemeden hastalık bulaştırabilir. Sokaklara hayvanlar için bırakılan mama kaplarına atık yiyeceklerimizi ve su bırakalım, bu kapları yerinden alanları uyaralım ve yetkililere bildirelim. Zorlu geçen mevsim şartlarında hayvanlara yardımcı olmak, kurak geçen yaz mevsiminde su ihtiyaçlarını, kış aylarında yiyecek ihtiyaçlarını giderilmesine yardımcı olalım, evlerinizde çöplüğe atılan yemek artıkları ve bayat ekmekleri yakınlarında bulunan hayvanlara ya da kaplar içinde uygun bir yere bırakalım” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Iğdır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Iğdır ilinden Iğdır’da Dünya Hayvanları Koruma Günü Seminerleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Iğdır’da Dünya Hayvanları Koruma Günü Seminerleri haberi güncellenecektir.

IĞDIR İLÇELERİ
  IĞDIR NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:41
  • Öğle
   12:00
  • İkindi
   14:38
  • Akşam
   16:56
  • Yatsı
   18:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı