ÇANKIRI HABERLERİ

İğde ağacı yaygınlaştırılacak

DHA
07.09.2017 - 16:33Son Güncelleme :
DHA

ÇANKIRI, (DHA)- ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yeni bir eylem planını daha hayata geçiriyor. Uygulamaya koyulacak İğde Eylem Planı ile 1 milyon 164 bin adet iğde fidanının toprakla buluşturulması hedefleniyor.
Yürüttüğü faaliyetlerle devlet ormancılığından millet ormancılığına geçen ve ormanlardan özellikle köylülerin ekonomik gelir elde etmesi için çeşitli projeler geliştiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı hazırladığı İğde Eylem Planını uygulama koyuyor.
İĞDE ÜRETİMİ ARTIRILACAK
2017-2019 yıllarını kapsayan eylem planı ile 16 bin dekar alanda 1 milyon 164 bin adet iğde fidanı toprakla buluşacak. Uygulamaya konulacak plan iğde ağacının Anadolu coğrafyasında ekonomik, kültürel ve sosyal nitelikli değerini artıracak, bunun yanında gıda, kozmetik ve kimya endüstrisinde hammadde olarak kullanılan iğde, iç kaynaklardan temin edilmiş olacak. İğde Eylem Planı ile ayrıca iğde üretiminde yaşanan değer kayıplarının azaltılması, iğde ürünlerinin kullanım miktarının ülke genelinde yaygınlaştırılması ve orman köylüsünün gelirlerinin artırılması hedefleniyor.
İnsan bünyesinde vücut direncinin artırılmasından, gribin önlenmesine, öksürüğün azaltılmasından, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına kadar pek çok faydası bulunan iğdenin yeterince bilinmemesi ve fazla üretilmemesi üzerine harekete geçen Bakanlık söz konusu eylem planı ile istihdama da katkı sağlayacak. Yılda ortalama 4 bin 500 ton iğde üretilen ülkemizde eylem planının tamamlanmasıyla birlikte bu rakam oldukça üst seviyelere yükseltilecek.
DEVLET ORMANCILIĞINDAN MİLLET ORMANCILIĞINA
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu teşkilat olarak devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtiklerini belirtirken, "Bakanlık olarak ağaçlandırma faaliyetlerimizi yürütürken, sadece orman varlığımızı artırmayı değil, başta kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza istihdam alanları oluşturmayı ve ekonomik gelirde de artış sağlamayı hedefliyoruz. Bu maksatla bu tür eylem planlarını hazırlayarak hayata geçiriyoruz. Şimdi de iğde için bir eylem planı hazırladık ve coğrafya ve iklim açısından uygun olan alanları iğde ağaçlarıyla bezeyeceğiz" dedi.
BİN BİR DERDE DEVA
Özellikle Anadolu insanı tarafından faydaları bilinen ve kullanılan iğde üriner rahatsızlıklarda, gastrik bo­zukluklarda, diyarede, mide bulantısında, kusmada, sarılıkta ve astım tedavisinde kullanılıyor. Akciğer veremi, damar sertliği, felç, grip ve kalp çarpıntısı gibi hastalıklarda kay­natılarak içiliyor. Aynı zamanda kusma mide bulantısı ve bağırsak bozukluğunda da tüketiliyor.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çankırı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çankırı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İğde ağacı yaygınlaştırılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ÇANKIRI NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2018, Cuma
 • İmsak
  04:20
 • Guneş
  05:53
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:34
 • Akşam
  19:36
 • Yatsı
  21:02
Sayfa Başı