Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İftar vakti sınır kapalı!

  Hürriyet Haber
  05.10.2007 - 09:16 | Son Güncelleme: 05.10.2007 - 10:19

  Başbakanlık Merkez Bina'daki koruma ihmalinin ardından benzer bir olay bu kez sınır kapısında yaşandı. Başbakanlık korumalarının iftar saatinde oruç açmak için görev yerlerinden ayrıldıkları önceki gün Hürriyet'te haber olmuştu. Bu kez Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı görevlileri iftar vaktinde işlem yapmayı bırakıp, oruç açmaya gitti.

  Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nda iftar vakti memurların işlemleri durdurdukları ortaya çıktı. Memurların iftar molasına, Birleşmiş Milletler (BM) görevlileri ve gazeteciler de yakalandı. Grubun tepkisi üzerine işlemler yapıldı. Milliyet'ten Gülay Fırat'ın haberine göre Mehmet Altan, Oral Çalışlar, Ferai Tınç ve Mete Çubukçu'nun da aralarında bulunduğu yedi basın mensubu, Birleşmiş Milletler'den (BM) 3 görevli ve iki şoförden oluşan 12 kişilik grup, Iraklı mültecilerle ilgili haber çalışması yaptıktan sonra Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'na vardı.  Sınır kapısında bekleyen tek görevli, gruba, 'Bu saatte Türkiye'ye giremezsiniz. Girseniz bile içeride kimseyi bulamazsınız. Herkes iftara gitti' dedi.
   
  Olayı "rezalet" olarak niteleyen Star gazetesi başyazarı Mehmet Altan "BM'in davetlisi olarak Iraklı mültecilerin Suriye'deki kamplarına gittik. Dönüşte Türkiye sınır kapısı kapalıydı. Bürolarda oruç tutmayan tek bir gümrük muhafaza memuru vardı, başka kimse yoktu, hepsi birden iftara gitmişler. Daha komiği, sınırda bir araç içinde 4 kişi daha bekliyordu. Onların da işlemini yapmıyorlar, halbuki o adamlar da oruç. Devlette oruca, iftara endeksli işlem olmaz. Bunlara saygı duyan insanlarız, ama biri orucu geç açar ya da oruç tutmayan birisi gelir işlemleri yapar. 'İftar yapacağız, siz bekleyin' diye bir anlayış olamaz. Baktılar ki biz hırçınlaşıyoruz, özellikle ben bağırıp çağırıyorum. Kapıdaki tek görevli, bir şekilde içeri telefon etti." dedi.

  NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu da "İçeri girdik ama bürolar bomboştu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Türkiye'deki temsilcilerinden oluşan grup adına Metin Çorabatır memurların iftar yaptığı binaya gitti, biri polis, diğeri gümrük memuru iki kişiyle döndü. Gümrük memuru, gayet pişkin şekilde 'Bu saatte gelinmeyeceğini, iftar saati olduğunu bilmiyor musunuz? İftar masasından insan kaldırıldığı nereden görülmüş?' gibi sözler sarf etti. Sınırdaki işlem devlete ait bir işlem, birtakım dini vecibeler yerine getirilecek diye, sınır gibi bir yerde görev aksatılamaz." dedi.

  İftar vakti olmasına rağmen Suriye sınırdan kolayca geçtiklerini vurgulayan Hürriyet yazarı Ferai Tınç ise "Israr edince sınırdan içeri girdik, ama bomboştu. Memurlar 1 kilometre uzaklıkta iftara gitmiş.
  Yarım saat sonra geldiklerinde 'Neredesiniz, olur mu böyle şey? Suriye kadar bile olamadınız' dediğimizde, içlerinden biri 'Ya kardeşim, Türkiye çapında iftar vakti olduğunu, ramazan olduğunu bilmiyor musunuz?' dedi. Epey bir tartışıldı" dedi.

  Kilis Valisi Nevzat Turhan, Şam'dan dönen bir grup Türk gazetecinin sınır kapısında görevlilerin iftar yapması nedeniyle işlem yapmadığı iddialarının doğru olmadığını savundu.  Turhan yazılı açıklamasında, yemekte olan memurun yerine nöbetçi memurun işlemleri yaptığını, gazetecilerin de teşekkür ettiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı