Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İftar öncesi 'sıcak' iftar sonrası 'soğuk'

  Serkan Demirtaş-Ankara
  07 Haziran 2017 - 00:57Son Güncelleme : 07 Haziran 2017 - 08:27

  AK Parti'nin 10. geleneksel iftar yemeği, ilişkileri ciddi bir bunalımdan geçen Suudi Arabistan ve Katar'ın Ankara büyükelçilerini aynı masada buluşturdu. İftarın başında iki büyükelçi arasında yaşanan sıcak karşılaşma, iftarın sonunda gözlenmedi.

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yer aldığı protokol masasında oturan Suudi Arabistan Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji ve Katar Büyükelçisi Salem Mübarek al-Şafi, iftar öncesinde sıcak bir şekilde birbirlerine sarıldılar.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ile Körfez ülkeleri aradındaki bunalımın diyalog yoluyla çözülmesi için her iki taraf nezdinde de devreye girdiği süreçte, iki ülke büyükelçisinin aynı masada konuşlandırılması dikkat çekti.

  Suudi Büyükelçisi el Khereiji, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun hemen soluna otururken; Katar Büyükelçisi al-Şafi de AB Bakanı Ömer Çelik'in yanında yer aldı.

  KONUŞMA SONRASI SOĞUK HAVA

  İftarın başında iki büyükelçi arasında yaşanan sıcak karşılaşma, iftarın sonunda gözlenmedi. Suudi Büyükelçisi Khereji'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'a destek verdiği konuşmanın ardından daha mesafeli bir tavır takındığı görüldü. İki büyükelçi çıkışta tokalaşmadılar.

  Masada Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti Dışilişkilerden sorumlu genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in yanısıra, Azerbaycan Büyükelçisi Faik Bagirov ile Avusturya, Ürdün ve Lübnan büyükelçileri de yer aldılar. Bagirov, duayen büyükelçi olarak tüm konuklar adına bir de konuşma yaptı.

  Geçmiş senelerdeki iftarlarda protokol masasında sıklıkla görülen ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin elçileri arka masalarda yer buldular. İlişkilerin geçen sene düzeldiği İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Na'eh de iftara katıldı.

  Erdoğan: Katarla ilişkimizi geliştirmeye devam edeceğizErdoğan: Katar'la ilişkimizi geliştirmeye devam edeceğiz

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı