Dünya Haberleri

  İflasın fotoğrafı

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demi Moore, Michael Jackson, Nicole Kidmen, Kraliçe II Elizabeth, Carl Lewis gibi ünlü isimlerin fotoğraflarını çeken sanat fotoğrafçısı Annie Leibovitz iflas etti. Sanatçı bütün mal varlığıyla birlikte çektiği fotoğrafların negatiflerinin hakkını da kaybediyor.

  BU FOTOĞRAFLARIN HAKKINI KAYBEDİYOR

  Annie Leibovitz dünyacı ünlü isimlerin fotoğraflarını çekiyordu ama kendisi de bu ünlü isimler kadar tanınıyordu. Çünkü çektiği fotoğraflar çok önemli dergilerin kapaklarını süslüyor, sanat eseri olarak dünyanın birçok yerinde sanat sergilerinde gösteriliyordu.     

  En tanınmış 200 fotoğrafı 3 yıldan bu yana dünyanın birçok önemli kentinde sergilenen 59 yaşındaki Leibovitz sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesiyle kredi kuruluşu Art Capital tarafından mahkemeye verildi. Leibovitz borçlarından kurtulmak için 2008 yılı sonunda Art Capital'den 24 milyon dolar kredi aldı.

  Leibovitz aldığı krediye karşılık New York Greenwich Village'da tarihi eser olarak kabul edilen üç evini ve şimdiye kadar çektiği fotoğrafların negatiflerinin hakkını haciz olarak verdi. Leibovitz, Art Capital ile yaptığı sözleşmenin şartlarını yerine getiremeyince kredi kuruluşu tarafından mahkemeye verildi. Kredi kuruluşu Annie Leibovitz'in iflasını istedi.


  DÜNYADAN KISA KISA...

  MARS YERİNE RUSYA'YA GÖNDERDİ
  Çin'in Mars'a göndereceği ilk uzay aracı Ekimde fırlatılacağı Rusya'ya nakledildi. Pekin Haberleri adlı gazetede bugün yayımlanan habere göre, Yinghuo-1 adlı 110 kiloluk minik uydu, Rus uzay aracı Phobos ile birlikte bir Zenit füzesi tarafından fırlatılacak. Habere göre, fırlatılışından 10 ay sonra Çin'in uzay aracı Mars'ın yörüngesine oturacak ve gezegenin özellikle yüzeyindeki suyun ortadan nasıl kaybolduğunu anlamak için yüzey fotoğraflarını çekip dünyaya ulaştıracak.

  KEDİLER DE SOLAK OLABİLİYOR
  Bilim adamları, ev kedilerinin de insanlar gibi solak olabildiklerini tespit etti. İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, psikologlar özellikle dişi kedilerin daha çok sağ patilerini kullanmayı tercih ettiklerini, erkeklerinse zor işler karşısında sol patilerini kullanma eğilimi gösterdiklerini keşfetti.

  EŞİNİ İLİŞKİYE ZORLADI BÜYÜK CEZA ALDI
  Malezya'da, eşini kendisiyle cinsel ilişkiye girmeye zorlayan adam 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ve, mahkeme kararıyla, 35 yaşındaki kocanın, eşini kendisiyle ters ilişkiye zorladığı gerekçesiyle ayrıca 10 yıl hapis ve 3 kırbaç cezasına da çarptırıldığını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı