İflas eden Eclipse’i Alfred Mann aldı, Türkiye havada fırsat kaçırdı

Tolga ÖZBEK / İSTANBUL (DHA)
19.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cihan Kamer’in 180 iş jeti sipariş vererek en önemli müşterisi olduğu Eclipse havacılık şirketinin yeni sahibi Alfred Mann oldu.

Türk iş adamları Ekim Alptekin ve Alphan Manas’ın kurmuş olduğu Eclipse Global LLC, son dakika müzakereler sonucu ihaleye girmeyerek Alfred Mann’a destek verdi.
Brightwell Holdings BV’nin sahibi Alphan Manas 2 bin 500 uçak siparişi alarak rekor kıran Eclipse şirketinin ihalesi için yeterli destek bulamadıklarına dikkat çekerek, “Bir uçağın ABD ve Avrupa uçuş izinlerini alması için yaklaşık 8-10 yıl ve 1 milyar dolarlık yatırım gerekiyor. Türkiye’den gelen desteğin şahsım ve Ekim Alptekin ile sınırlı kalması ve haliyle teknolojinin Türkiye’ye gelmesinin kesinleşmemesi üzücüdür” dedi.
Sevilen işadamı
Manas, “İflas etmiş bir şirketin tekrar pazara dönmesi ve kaybettiği imajı yakalaması için mutlaka arkasında güven veren yatırımcıların olması gerekiyor. Alfred Mann, Fortune 500 listesinde olan, iş hayatı tarafından çok yakından tanılan ve sevilen bir iş adamı. Onun ön planda olması şirketin tekrar hayata geçmesinde sıkıntıları ortadan kaldıracak” diye konuştu.
İş adamı Ekim Alptekin, “Hava ulaşımında devrim yaratacak bu uçağın 2007’de verdiği 180 uçaklık sipariş ile en büyük müşterisi Myjet’in bir Türk şirketi olması ve Amerika’da gerçekleşen bu ihalede Türk işadamlarının önemli rol oynaması Türkiye’nin havacılık konusunda yakaladığı konumun bir göstergesi. Ülkemizin bu uçağın üretim üssü olması için üzerimize düşeni yapacağız. Bu konuda Alfred Mann ile görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Eclipse 6 koltuklu

HAFİF iş jeti kategorisindeki Eclipse 500 uçağı iki pilot ve dört yolcu taşıyabiliyor. Çift motorlu uçağın menzili ise 2 bin 371 kilometre. Yani İstanbul’dan kalkışla uçak batıda Frankfurt’a, doğuda ise Tahran’a kadar uçabiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı