IFC, enflasyon muhasebesi istedi

Hürriyet Haber
03 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ekim 1997 - 00:01

Dünya Bankası'nın yan kuruluşu olan Uluslararası Finans Şirketi (IFC), Türk şirketlerinin, uzun süredir devam eden yüksek enflasyondan olumsuz etkilendiklerini bildirdi. IFC'nin hazırladığı, ‘‘'Yüksek Enflasyonun, Muhasebe Oranları Üzerindeki Etkileri’’ isimli çalışmasına göre, Türkiye'de, 1982 yılından bu yana devam eden yüksek enflasyon, firmaların bilançolarını olumsuz etkiledi. Yüksek enflasyon, şirketlerin, özellikle dış kredi bulmalarında, gerçekçi bilanço gösterememeleri nedeniyle zor duruma düşmelerine neden oluyor. IFC uzmanlarının, Türkiye'de, 1982 yılından bu yana 45 şirket üzerinde yapılan testler sonucu elde ettiği sonuçlara göre, Türkiye'deki yüksek enflasyon, klasik muhasebe sisteminin uygulanması nedeniyle, şirketlerin performansları konusunda, yanlış değerlendirmelerin yapılmasına neden oluyor. Yüksek enflasyon, bilançoda gösterilen gayrimenkullerin, reel değerlerinin altında görünmesine neden oluyor.

Tersi düşünüldüğünde ise, enflasyon ortamında firmalar, zaman içinde paranın değer kaybetmesi nedeniyle, aldıkları kredilerde, kredi maliyetinin reel değerinin nisbeten azalmasıyla kazançlı çıkıyorlar. Böylece her iki durumda da, şirketlerin elde ettiği kârlar, aşırı değerlendirme ya da eksik değerlendirme sonucu yanıltıcı oluyor. Ayrıca şirketler, orta ve uzun vadeli kararlar almakta zorluk çekiyorlar.

BREZİLYA ÖRNEĞİ

IFC, tüm bu nedenlerle, Türkiye'de ‘‘enflasyona uyumlu’’ bir muhasebe sistemine geçilmesinin, Türk şirketlerinin dış kaynak bulmaları, brsaya açılabilmeleri ve sonuç olarak büyümeleri açısından daha sağlıklı olacağını vurguladı. Brezilya ve Meksika'nın enflasyona uyumlu muhabese sistemi uygulamaları nedeniyle, bu ülkelerdeki şirketlerin, finansman bulmakta zorluk çekmediklerini ifade eden IFC, enflasyon uyumlu muhasebe sisteminin, ‘‘Sabit Tüketim Gücü’’, ‘‘Cari Maliyet Hesabı’’ ve ‘‘Gerçek Devreler Hesabı’’ şeklinde modelleri bulunduğunu ve bu alternatif modellerin uygulanabileceğini bildirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı