Gündem Haberleri

  İfade özgürlüğü temel bir haktır

  AA-DHA
  30.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİTPA) Başkanı Wolfgang Grossruck, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili, “İstanbul’da yaşananları dikkatli bir şekilde takip ettik. AGİT olarak, barışçıl bir şekilde toplanma ve kendini ifade etme hakkını destekliyoruz” dedi.

  AGİTPA 22’nci Genel Kurulu, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Açılışta konuşan Grossruck, AGİT’in ulusal parlamentoları birbirine bağladığını belirterek, dostane ve yapıcı işbirlikleri tesis etmenin önemine dikkati çekti. Grossruck, organizasyon kapsamında gerçekleşecek oturumlarla ve doğrudan görüşmelerle de bu işbirliklerin geliştirileceğini söyledi. AGİTPA üyeleri olarak güçlü bir şekilde faaliyet göstermeleri gerektiğini vurgulayan Grossruck, uluslararası camiada parlamenterler olarak birlikte çalışmayı başarmaları gerektiğini anlattı. Grossruck, buna temsilcilerin gerçekleştirilen çalışmaları ülkelerinde nasıl anlattıklarının da dahil olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  İSTANBUL’U DİKKATLE İZLEDİK
  “Bizler parlamenterler olarak AGİT ve halkı bir araya getirmeliyiz. Güvenlik ve insan hakları mesajını onlara ileten merciyiz. Halkların taleplerinin dikkate alınması gerekir. Özellikle İstanbul’da geçtiğimiz haftalarda protestolar yaşandı. Oradaki halk, çok kararlı bir şekilde temel özgürlükleri savundu. Bu olaylar, Tunus’ta, Türkiye’de ve Manhattan ya da Madrid’te de olabilir. İfade özgürlüğü, temel haktır. Vatandaşların da sorumluluk çerçevesinde hareket etmesi gerekir. İstanbul’da yaşananları dikkatli bir şekilde takip ettik. AGİT olarak, barışçıl bir toplanma ve kendini ifade etme hakkını destekliyoruz. Kişilerin ayakta durarak, oturarak, konuşarak veya şarkı söyleyerek, temel toplanma haklarını ve serbestçe kendilerini ifade etmelerine saygı duyulmalı. Ancak, aynı zamanda hükümetin de asayişi sağlama vazifesi, vandallığı ve şiddeti tahrik edici uygulamaları orantılı şekilde müdahale etmesi de çok önemlidir.”
  DAVUTOĞLU’NDAN JET YANIT
  AGİTPA toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Grossruck’a yanıt verdi. Davutoğlu, şunları söyledi: “Türkiye, her zaman özgürlüklerle hukuk devleti kurallarını birlikte işletmiş bir ülkedir. Türkiye’de hiçbir zaman, bir dakika dahi özgürlüklere dayalı toplu gösterilere yasak getirilmemiştir. Türk halkı olgunluğunu da göstermiştir.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı