Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İfade değiştirdi

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.07.1999 - 00:01

  Bakırköy - 19 Nisan Genel ve Yerel Seçimleri sırasında, belediye başkanı adayı olan amcasının rakibini desteklediği gerekçesiyle emekli imam Hamdi Akpul'u öldüren sanık Yakup Han, olay anında sarhoş olduğunu söyledi. Hamdi Akpul'un eşi Fatma Akpul ise ‘‘Tehditler sonrası gerçekleşen cinayette Yakup Han azmettirenlerin maşası olmuştur’’ dedi.

  2.5 ay önce Bahçelievler'de meydana gelen olayda imam Hamdi Akpul'u öldüren Mehmet Ertunç, dün çıkarıldığı Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasında, ‘‘Amacım öldürmek değildi. İçkiliydim, bana borcu vardı. Küfredince öldürdüm’’ dedi. Duruşmaya katılan Hamdi Akpul'un eşi Fatma Akpul ve kızı Zuhal Erdurak ise,‘‘Bizim ondan borç almaya ihtiyacımız yok, yalan söylüyor’’ dediler.

  Fatma Akpul,‘‘Belediye seçimleri sırasında ‘Seçim pusulanız çıktı. Ama almaya gelirseniz evinizi yakarım’ diye, sanığın amcası Canip Han tarafından tehdit telefonları almaya başlamıştık’’ dedi. Hamdi Akpul'un kardeşi Mahir Akpul ise ‘‘Köye gelip oy kullanırsanız, birilerinin burnu kanayacak, dediler. Seçim günü, seçim bitiminde ağabeyimi öldürdüler. Seçimi de bizim aday kazanmıştı’’ dedi.

  19 Nisan Seçimleri sırasında Bahçelievler'de yaşanan olayda, emekli imam Hamdi Akpul öldürülmüş, katilin kaçtığı belirlenen aracın sürücüsü Mehmet Ertunç yakalanmıştı. Ertunç'un ifadesi doğrultusunda Merter'de yakalanan Yakup Han, polisteki ifadesinde suçunu itiraf etmişti. Han, Hamdi Akbul'u Erzurum Narmanlı İlçesi Şekerli Beldesi'nden başkan adayı olan amcası Canip Han'ın rakibini desteklediği için öldürdüğünü söylemişti.

  Canip Han'ın TCK 448'inci madde gereği ‘‘Kasten adam öldürmek’’ suçundan 30 yıl hapsi isteniyor. Duruşma, otopsi raporu ve tanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı