KARS HABERLERİ

İfad Bağımsız Değerlendirme Ekibinden Akak Ziyareti

IHA
15.07.2015 - 14:10Son Güncelleme :

YEREL HABERLER KARS

IHA

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Bağımsız Değerlendirme Ofisi üst düzey yetkilileri ve danışman grubu tarafından, Türkiye’de uygulaması devam eden ve bir kısım finansmanı IFAD tarafından karşılanan Kalkınma Projelerinin faaliyetlerini yerinde görmek ve değerlendirme yapmak üzere Kars, Ardahan ve Artvin illerin kapsayan ziyaret Kars’tan başlatıldı.
Heyet ilk olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün ile birlikte Kars Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret ettiler. Kars Valisi Günay Özdemir; Kars’ın en önemli geçim kaynağı hayvancılık olduğunu ve üreticilerin kaliteli hayvancılık yapabilmeleri için onları yönlendirebilecek yetişmiş elemanlara ihtiyaç olduğunu belirtti.
Özdemir ayrıca bu ilde kalifiye iş gücünde eksiklik olduğunu, bu eksikliği de giderecek olanların AKAK gibi projelerin olduğunu ve AKAK Projesi’nin tarım ve hayvancılık konularında doğru teknikleri üreticiler ile buluşturduğunu söyledi.
Heyet sonrasında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün’ü makamında ziyaret ederek Kars İl’indeki tarım/hayvancılık konularında ve AKAK Projesi’nin bölgede uyguladığı faaliyetler hakkında bilgi aldı.
Düzgün; "Kars tarım ve hayvancılık açısından potansiyeli yüksek bir ilimizdir, ancak bölgede yenilikçi fikirlere ve alanında uzman kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. AKAK Projesi bu anlamda birçok konuda önderlik yapmış, bölgeyi yeni ve doğru üretim teknikleri ile buluşturmuştur" dedi.
Düzgün, AKAK Projesi tarafından Selim İlçesi’nde kurulumu yapılan süt toplama merkezleri sayesinde süt fiyatlarının arttığını, bölgedeki üreticilerin ise bu durumdan oldukça memnun olduklarını kaydetti. Görüşmenin sonunda AKAKP önceki dönem ve 2015 faaliyetlerini içeren bir sunum yapıldı.
Heyet, daha sonra Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüsnü Kapu ziyaret etti ve SERKA’nın genel işleyişi, bölgenin ihtiyacı olan konuların nasıl ve neye göre belirlendiği konularında bilgi aldı.
Heyet daha sonra Selim İlçesi Koyunyurdu Köyü’nde AKAKP eş finansman programı kapsamında yaptırılan 20 başlık süt işletmeciliği ahırını ziyaret etti ve ahır sahibi üretici ile görüştü, ayrıca Koyunyurdu Köyü’ndeki süt toplama merkezi hakkında proje ekibi ve üreticilerden bilgi alındı. Ardından Kağızman İlçesi’ne geçilerek AKAKP eş finansman programı kapsamında yaptırılan meyve bahçeleri ve kadın üreticilere yönelik demonstrasyon amaçlı yaptırılan peyzaj bitkisi yetiştiriciliği serasında görüşmeler yapıldı.
AKAK Projesi’nin Kars’daki faaliyetlerinin değerlendirilmesinin ardından heyet Ardahan ve Artvin İlleri’ne hareket etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden İfad Bağımsız Değerlendirme Ekibinden Akak Ziyareti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İfad Bağımsız Değerlendirme Ekibinden Akak Ziyareti haberi güncellenecektir.

KARS NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:12
 • Guneş
  06:57
 • Öğle
  12:06
 • İkindi
  14:36
 • Akşam
  16:52
 • Yatsı
  18:26
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı