Ege Haberleri

EGE

  İEÜ'den EXPO bursu

  Hürriyet Haber
  17 Eylül 2013 - 01:26Son Güncelleme : 14 Eylül 2013 - 17:08

  İzmir'in EXPO 2020 adaylığına verdiği destek kapsamında yeni öğrencilerine ev sahipliği yapıyor.


  İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına verdiği destek kapsamında yeni öğrencilerine ev sahipliği yapıyor.
  2008 yılından bu yana İzmir'in EXPO adaylığını üstlendiği 2015 ve 2020 yıllarına yönelik yarışta İEÜ, 40 ülkeden öğrencilere burs veriyor. Afrika, Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarından EXPO Burslu ile gelen gençler, geleceklerini İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde şekillendiriyor. Bugüne dek 32 öğrencinin yararlandığı EXPO Bursu'na 2013-2014 Akademi Yılında 14 yeni öğrenci eklendi.
  İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO Fuarlarını düzenleyen kuruluş olan Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BİE) üye ülkelerin öğrencilerine tam burslu statüsünde EXPO bursu verdiklerine dikkat çekti. Başkan Ekrem Demirtaş, EXPO'ya destek için İEÜ'nün üzerine düşen görevi ciddiyetle gerçekleştirdiğini belirterek, “Kentimizin EXPO 2015'e aday olduğu dönemde BİE üyesi ülkelerle ilişkilerimizi güçlendirmek için bir öğrencilerini üniversitemizde tam burslu okutmayı teklif etmiştik. Amacımız, İzmir'imizin adaylığına bu yolla destek vermekti. O dönemde teklifimiz büyük ilgi görmüştü. Sözümüzün arkasında durduk. Kentimizin EXPO 2020'ye resmen aday olmasıyla da birlikte konuyu daha düzenli hale getirerek BİE'ye üye ülkelere aktardık. 24'ü Afrika'dan olmak üzere Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarından öğrenciler, eğitim için üniversitemize geliyor. Bugün 40 ülkeden 46 öğrenci, burs kapsamında İEÜ kalitesiyle yükseköğretim alıyor” dedi.
  İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Demirtaş, Grenada, Komor Adaları, Belize, Panama, Tayland, Gambiya, Malezya, Moğolistan gibi dünyanın çok farklı ülkelerinden EXPO Bursu ile İzmir'de eğitim alan öğrencilerin birer İzmir aşığı olarak yetiştiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı