Ege Haberleri

EGE

  İEÜ Yabancı Diller'e kalite belgesi

  İZMİR, (DHA)
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.07.2012 - 11:03

  Avrupa'nın yabancı dil eğitim ve öğretim alanında eğitimin kalitesini belgeleyen en önemli kuruluşları arasında yer alan Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'na, kalite belgesi verdi.

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyi (EAQUALS) tarafından gerçekleştirilen akreditasyon sürecini başarıyla tamamlayarak, yabancı dil eğitiminde kalite belgesi alma başarısını gösterdi. Tüm bölümlerinde yüzde yüz İngilizce eğitim veren İzmir Ekonomi Üniversitesi, Türkiye'deki üniversiteleri arasında EAQUALS tarafından akreditasyon sertifikasına sahip olan tek üniversite oldu.
  Avrupa'da yabancı dil eğitim ve öğretim alanında eğitimin kalitesini belgeleyen en önemli kuruluş olan EAQUALS tarafından, İngilizce Hazırlık, Lisans İngilizcesi ve İkinci Yabancı Diller programlarında denetlenen Yabancı Diller Yüksek Okulu, akreditasyon sürecini başarıyla tamamladı. Yaklaşık 6 bin 300 öğrenciye 200 öğretim elamanıyla hizmet veren Yabancı Diller Yüksekokulu, özellikle öğretim kadrosunun niteliği, ölçme ve değerlendirme sistemleri ve akademik yönetim alanlarında standartların üzerinde bulunarak “mükemmellik” derecesi almaya hak kazandı.
  İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Bologna süreci ve sonrasında AKTS belgesi ile kalitesini kanıtladığını belirten İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, Yabancı Diller Yüksekokulu'nun bu akreditasyonla başarıyı taçlandırdığını söyledi. Eğitimin her alanında başarının ve eğitim kalitesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Baltacıoğlu, “Bologna süreci ile başlayan eğitim kalitesini yükseltme çalışmalarımız, her geçen gün başarımızı giderek daha da arttırıyor. Eğitim alanında aldığımız kalite ve akreditasyon belgeleri, sadece verdiğimiz eğitimin kalitesini kanıtlamıyor, aynı zamanda öğrencilerimizi başarıya götüren yolda önemli bir kriter.Türkiye'de bu başarıyı kazanan ilk üniversite olmamızı sağlayan öğretim üyelerimizi tebrik ediyorum” dedi.
  Başvurulan 3 programda da akreditasyon almanın önemli bir başarı olduğunu belirten Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Evrim Üstünlüoğlu, “Zorlu bir denetim sürecinin ardından, başvurduğumuz tüm programlarda 4 yıllık akreditasyonu alma başarısı gösterdik. Denetim raporunda, Yüksekokul da öğretmen geliştirme, ölçme-değerlendirme, müfredat ve materyal geliştirme birimlerinin yanı sıra iyi yapılandırılmış bir performans değerlendirme sisteminin bulunması vurgulanıyor. Öğrencilerimize verdiğimiz eğitimin kalitesinin bu raporla kanıtlanmış olması gurur verici. Var olan standartları korumak ve okulu daha da iyiye taşımak için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  EAQUALS nedir?

  Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyi (The European Association for Quality Language Services), Avrupa'da yabancı dil eğitim ve öğretim alanında eğitimin kalitesini belgeleyen en önemli kuruluştur. EAQUALS, eğitim ve öğretim, müfredat geliştirme, ölçme ve değerlendirme, akademik yönetim, akademik kaynaklar, öğrencilere ve personele sağlanan imkanlar, öğretim kadrosunun kalitesi, iletişim ve kurumsal altyapı alanlarında, denetleme yaparak, akreditasyon vermektedir.
  akademik kaynaklar, öğrencilere ve personele sağlanan imkanlar, öğretim kadrosunun kalitesi, iletişim ve kurumsal altyapı alanlarında, denetleme yaparak, akreditasyon vermektedir

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı