İZMİR HABERLERİ

İesob Başkanı Mutlu:

IHA
11.10.2015 - 12:45Son Güncelleme :

İESOB BAŞKANI ZEKERİYA MUTLU

IHA

60 günden fazla prim borcu olan esnaf sanatkarların, yılbaşına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
Önceden prim borcu bulunan esnaf sanatkarın ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmeti alamadıklarını hatırlatan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “1 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar bu kapsamdaki üyelerimizin sağlık hizmeti alabilmelerinin önü açılmıştır. Bu güzel bir uygulama ancak yılbaşından sonra da uygulamanın sürmesini talep ediyoruz” dedi.
EKONOMİK SIKINTILARA DİKKAT ÇEKTİ
Türkiye’de toplumun çoğunluğunun gelirinin sınırlı olduğuna dikkat çeken Mutlu, “İnsanlar özellikle bankalara karşı borç yükü altında. Bunun yanı sıra ekonomide belirli dönemlerde yaşanan dalgalanmalar, krizler de, insanların harcamalarını azaltıyor. Bir şekilde tüketimin kısılması ise, doğrudan halka mal ve hizmet sunan esnaf sanatkarlarımızın iş hacimlerinin düşmesine neden oluyor. Bu nedenle, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılardan olumsuz yönde en fazla üyelerimiz etkilenmektedirler. Bu duruma rağmen esnaf sanatkarlarımız devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye çaba göstermekte, ancak istemese de zaman zaman SGK primlerini düzenli şekilde ödeyememektedir” diye konuştu.
UYGULAMANIN SÜRDÜRÜLMESİ BEKLENTİSİ
Bakanlar Kurulu kararının zor durumda olan esnaf sanatkarlara olanak sağladığına dikkat çeken İESOB Başkanı Mutlu şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerince sunulan sağlık hizmetlerinden borçlu esnaf sanatkarın yararlanabileceğini içeren Bakanlar Kurulu kararı, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren esnaf sanatkarlarımız ve aileleri için son derece önemlidir. Bu uygulamadan ülke genelinde 5 milyona yakın vatandaşımızın yararlanacağı ifade edilmektedir. Öte yandan seçim sonrası kurulacak yeni hükümetten de beklentimiz, yılsonuna kadar geçerli olacak bu uygulamanın sürdürülmesi olacaktır. Çünkü kısa vadede Türk ekonomisinde ve üyelerimizin durumunda önemli bir iyileşme olamayacağı görülmektedir.”
“KESİNTİNİN TAMAMEN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ”
Sosyal Güvenlik alanında yeni Hükumetten olan beklentilerine de değinen Zekeriya Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Emekli esnaf sanatkarımız faaliyetini sürdürdüğü takdirde, emekli maaşından yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapılmaktaydı. Hükumetimiz 5 puan indirim yaparak kesintiyi yüzde 10’a çekmiştir. Bu karar da teşkilatlarımız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Yeni dönemde bu kesintinin tamamen kaldırılmasını istiyoruz.
SGDP KESİNTİLERİ
Genel seçimler öncesi tüm siyasi partilerin seçim beyannameleri incelendiğinde, SGDP kesintilerinin tamamen kaldırılacağının beyan edildiğini ifade eden Mutlu, “Bu durum da esnaf teşkilatlarını sevindiren bir gelişme olmuştur. Öte yandan, üyelerimizin emekli olması için 9 bin iş günü istenmekte, ancak aynı kurumun çatısı altında bir çalışan sigortalısı 7 bin 200 işgünü ile emekli olabilmektedir. Bu durum haksızlık oluşturmaktadır ve yeni dönemde gözden geçirilmelidir” dedi.
ASKERLİK BORÇLANMASI
“Askerlik borçlanması konusunda da hem esnaf sanatkarlar hem de diğer tüm vatandaşlarımız için beklentilerimiz bulunuyor” diyen Mutlu, şöyle devam etti: “Askerlik bir vatan borcudur. Askerlik yapan esnaf sanatkarlar, işyerlerini geçici süre kapatmakta ya da devretmekte, askerlik süresi boyunca kendi geçimlerini temin etme, ileriye yönelik birikim yapma imkanı bulamamaktadırlar. Üyemiz emekliliğe yakın dönemde ise, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar nedeniyle, ancak ailesinin ve yanında çalışanın geçimini temin edebildiğinden, satın almak istediği askerlik süresi için maddi açıdan zorlanmakta, emekliliği gecikmektedir. Bu durum çalışan için de geçerlidir. Talebimiz, askerlik yapan vatandaşlarımızın askerlik sürelerinin sigortalılık süresi içine dahil edilmesi ve vatani görevini yaparak fedakarlıkta bulunan insanlarımıza kolaylık tanınması olacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İesob Başkanı Mutlu: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2015 tarihinde saat 12 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İesob Başkanı Mutlu: haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı