İdrar kaçırmaya manyetik sandalye ile tedavi

Türkiye'de her üç kadından birinde görülen idrar kaçırma sorunu, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Türkiye'de ilk kez kurulan Ürojinekoloji Merkezi'nde cerrahi dışında yapılan manyetik sandalye uygulamasıyla yüzde 80 çözülüyor.

07 Mart 2012 - 15:11:03

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Akın Sivaslıoğlu, yaptığı açıklamada, idrar kaçırmanın birçok kadının sorunu olduğunu ve kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü söyledi.

 

Türkiye'de ciddi oranlarda ürojinekoloji sorunu bulunan hasta profili olduğunu dile getiren Sivaslıoğlu, idrar kaçırma, mesane, rahim, doğum yolu, bağırsak sarkmaları ve seksüel bozuklukların ürojinekolojinin alanına girdiğini belirtti.

 

Sivaslıoğlu, yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de ürojinekoloji pazarının 400 milyon dolar büyüklüğüne ulaştığını, ülkede doğurganlık oranlarının yüksek olmasının bu alandaki hasta sayısının artışında önemli bir etken olduğunu vurguladı.

 

“Türkiye'de üç kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşıyor ve 65 yaşın üzerinde bu oran ikiye çıkıyor” diyen Sivaslıoğlu, sorunun çok fazla önemsenmediğini ve tedavi seçeneklerinin bilinmediğini ifade etti.

 

"ÜLKEMİZDE GİZLİ TOPLUMSAL YAYGIN HASTALIK"

 

Bu alanda farkındalığın artırılması ve tedaviye çok daha kolay ulaşım sağlanabilmesi için harekete geçtiklerini ve Ürojinekoloji Merkezi'ni hizmete soktuklarını dile getiren Sivaslıoğlu, şunları kaydetti:
“Ürojinekoloji merkezi, ülkemizdeki tüm hastaneler içinde bir ilk. Bir ihtiyaç olan merkezde, hastalarımızın teşhis ve tedavisinde dünyada birçok merkezin kabul ettiği ve uyguladığı tıbbi ve cerrahi yöntemleri uyguluyoruz. Sadece Ankara'dan değil, Türkiye'nin birçok ilinden hasta geliyor. Hastaların takiplerini de yapıyoruz.
İdrar kaçırma sorunu yeteri kadar önemsenmiyor. Bu nedenle farkındalık yaratmak, bunun bir hastalık ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun anlatılması gerekiyor. Farkındalık arttıkça, tedavi için başvuru da artıyor. İdrar kaçırma, ülkemizde gizli bir toplumsal yaygın hastalık. Kadınlar, karşılarında kurumsal bir kimlik bulduklarında ve faydasına inandıklarında sorunlarını rahatlıkla dile getiriyorlar.”

 

Sivaslıoğlu, merkezde idrar kaçırma sorunu üzerinde yoğun çalıştıklarını, bu kapsamda uluslararası kongre, sempozyum düzenlediklerini ve dünyanın en saygın bilim insanlarını ağırlayarak farklı ameliyatları gerçekleştirdiklerini anlattı.

 

"ERKEN DÖNEMDE İDRAR KAÇIRMA GEBELİĞİN OLUŞMASINA KADAR GİDEBİLİR"İdrar kaçırmanın tedavi edilmediği takdirde çeşitli hastalıklara neden olabildiğine işaret eden Sivaslıoğlu, “Anatomik yapısından dolayı idrar kaçırmayla ilk etkilenecek organ, genital sistemdir ve enfeksiyona açık bir hal alır. Erken dönemde idrar kaçırma, gebeliğin oluşmamasına kadar gidebilir. Kişide psikolojik problemlere yol açabilir” diye konuştu.

 

Sivaslıoğlu, idrar kaçırmanın tedavi edilebilir bir sorun olduğunun altını çizerek, “Yeni cerrahi teknikleriyle yüzde 80-85 başarı oranı yakalanabiliyor. Bu şekilde her 100 kadından 80'inin sorunu çözümlenebiliyor. Her hasta ameliyata alınmıyor, ilaç ya da manyetik sandalye uygulanarak ameliyatsız tedavi edebiliyoruz” dedi.

MANYETİK SANDALYE VE KALÇA PROTEZİ KALP PİLİ OLANLARA UYGULANMIYORSivaslıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, Ekstrakorporal Manyetik Innervasyon adı verilen cerrahi dışı manyetik sandalye yönteminde, hasta bir sandalyede 20-30 dakika süreyle elbiseleri ile oturtuluyor. Manyetik dalgalarla pelvis taban kasları ve sinirleri aralıklı olarak uyarılıyor.

 

Yöntemde kaslar her manyetik dalgada kasılır ve sonrasında gevşiyor. Hasta tedavi boyunca pelvis kaslarının kasılıp gevşediğini hissediyor. Bu uyarı idrarı ve büyük abdesti tutmaya yarayan kasların fonksiyonlarını artırıyor ve pelvik taban kaslarını güçlendiriyor. Diğer ameliyat dışı tedavi yöntemlerinde olduğu gibi vajina ya da makata herhangi uygulama yapılmıyor.

 

Uygulama haftada 3 kez 4-6 hafta süreyle yapılıyor. İhtiyaç durumunda tedavi süresi 8 haftaya kadar çıkarılabiliyor. Tedavinin başarı oranı yüzde 60-80 olarak gösteriliyor. Hasta, tedavi sırasında ve sonrasında ağrı duymuyor. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan manyetik sandalye uygulaması, kalça protezi, kalp pili ve rahim içi araç olanlara uygulanmıyor.

"4 KİLOYU GEÇEN AĞIRLIK TAŞINMAMALI"

 


Doç. Dr. Sivaslıoğlu, idrar kaçırma, mesane ve rahim sarkması gibi hastalıklardan korunmak için şu uyarılarda bulunuyor:
“Doğum evde yapılmamalı, aşırı kilodan kaçınılmalı, sigara kullanılmamalı, özellikle 4 kiloyu geçen ağırlık taşınmamalı ve yerden yük alınırken mutlaka dizler kırılmalı, pelvik taban egzersizleri gün içinde en az 3 set yapılmalı, gün içinde aralıklı olarak 2 saat bir pilates topu üzerinde oturulmalı, kabız kalınmamalı, ağır sporlardan uzak durulmalı, 20 dakikayı geçen tempolu yürüyüşlerde mutlaka 5 dakika dinlenilmeli, idrar kaçırma şikayetinde ve pelvik organ sarkması halinde hekime başvurulmalı, annede pelvik taban sorunu bulunması halinde kız çocuklara 18 yaşından önce bu uyarılar aktarılmalı.”

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 07 Mart 2012 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   (21 MART - 20 NİSAN)

   Bazı tartışmalar ya da hareketlerinizi eleştiren kişiler söz konusu olabilir. Ancak, romantik jestler veya sürprizlerin de söz konusu olabileceği bir hafta...Koç Burcu Günlük Yorumu

   Boğa Burcu
   (21 NİSAN - 20 MAYIS)

   Konuşmalarınız ve konuşma tarzınızla insanları etkileyebileceğiniz ve verimli diyaloglar içine girebileceğiniz bir hafta sonundasınız. Fikirlerinizi sizden farklı fikirlere...Boğa Burcu Günlük Yorumu

   İkizler Burcu
   (21 MAYIS - 20 HAZİRAN)

   Bugünlerde, kendinizi en iyi şekilde ifade edebilir, dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Ancak bazı konularda gerçeklere bağlı kalmadan belli...İkizler Burcu Günlük Yorumu

   Aslan Burcu
   (23 TEMMUZ - 23 AĞUSTOS)

   Sizden bazı bilgi ya da haberleri gizleyen kişiler olabilir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizde ve düşüncelerinizi paylaşmamanızda fayda var. Aşk hayatınıza...Aslan Burcu Günlük Yorumu

   Başak Burcu
   (24 AĞUSTOS - 23 EYLÜL)

   Sizden fayda sağlamaya çalışan kişiler olabilir. Doğru hesaplar yapmalısınız. Bazı önerilerde bulunabilirsiniz, ama başkalarının hatalarını kapatmak ya da...Başak Burcu Günlük Yorumu

   Terazi Burcu
   (24 EYLÜL - 23 EKİM)

   Eviniz veya ailenizle bağlantılı tartışmalar ve tartışmalarla bağlantılı istenmeyen değişiklikler söz konusu olabilir. Eski tanıdıklar hafızanızı tazelemenize neden olabilir....Terazi Burcu Günlük Yorumu

   Oğlak Burcu
   (22 ARALIK - 20 OCAK)

   Bu hafta sonu, biraz şanslı hissedebileceğiniz tarihlerden ufak riskler alabilirsiniz, büyük değil! Duygularınızı ve düşüncelerinizi açıkça...Oğlak Burcu Günlük Yorumu

   Kova Burcu
   (21 OCAK - 18 ŞUBAT)

   Bu hafta sonu, ruhen ve fiziken sağlığınızı ihmal etmemeli ve bu alanda yeniliklere önem vermelisiniz. Biraz ortam değişikliği, grup aktiviteleri veya sizinle aynı...Kova Burcu Günlük Yorumu

   Balık Burcu
   (21 OCAK - 18 ŞUBAT)

   Bu hafta sonu, ruhen ve fiziken sağlığınızı ihmal etmemeli ve bu alanda yeniliklere önem vermelisiniz. Biraz ortam değişikliği, grup aktiviteleri veya sizinle aynı...Kova Burcu Günlük Yorumu