İDO'dan 'imtiyaz' açıklaması

Hürriyet Haber
06 Ocak 2012 - 16:33Son Güncelleme : 06 Ocak 2012 - 16:33

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'den (İDO) yapılan açıklamada, basında bugün yer alan 'imtiyaz' konulu haberlerin gerçeklerden uzak, maksatlı ve yanıltıcı olduğunu söyledi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bir gazetede 6.1.2012 tarihli nüshasında “İDO’ya Şok İmtiyaz” ara başlıklı ve “TAV Bakanı” başlıklı haberinde yer verilen ifadeler gerçeklerden uzak, maksatlı ve yanıltıcı  olup İDO’ya herhangi bir imtiyaz tanınmamıştır.

"İmtiyaz, başka hiçbir kuruma tanınmayan ve ekonomik ayrıcalıklar sağlayan uygulamalara verilen addır. Bilindiği üzere, ülkemizin ulaştırma sektöründe artan ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere, dünyanın başka ülkelerinde de uygulanan ve örnek gösterilen kombine taşımacılık modelleri son yıllarda hayata geçirilmeye başlanmıştır.

"Daha önce havayolu-karayolu ve ardından da demiryolu-karayolu kombine taşımacılık modelleri başarıyla uygulanmış ve ardından da haberde sözü edilen denizyolu-karayolu modeline yönelik genelge yayınlanmıştır. Bu modellerle ülkemizin ulaşım sorunlarına başarılı çözümler getirilmiştir.

"Son genelgenin sadece İDO’ya tanınan bir ayrıcalık olduğunun iddia edilmesi önemli önyargılar içeren bir yaklaşımdır. Genelgedeki kurallar ülkemizin tamamındaki deniz ulaşım faaliyetleri için geçerlidir. Kara ve deniz ulaşımı faaliyetinde bulunan firmaların işbirliklerini de sağlayacak olan bu model, daha konforlu, alternatifli, güvenli ve ekonomik seyahatler yapılmasına imkan verecektir.

"Sözkonusu yanıltıcı bilgiden hareketle, İDO’nun değerinin 3 katına çıktığının iddia edilmesi yukarıda belirtilen maksatlı tutumun bir parçası olup, Sayın Ulaştırma Bakanımızla konu arasında bir bağlantı kurulmaya çalışılması da üzücüdür. "

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı