Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İdmanda bile dünya rekoru kırıyorum

Olimpiyat şampiyonu milli halterci Nurcan Taylan, Fransa'nın başkenti Paris'te 05-13 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Büyükler Dünya Halter Şampiyonası hazırlıklarına Ankara'da devam ediyor. Rekortmen halterci Nurcan Taylan'ın tek hedefi 2012 Londra Olimpiyatları öncesi, Dünya Şampiyonası'nda rekor kırarak altın madalya kazanmak.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

17 yıldır halter sporu yapan ve 7 rekorun sahibi olan Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu Nurcan Taylan'ın yeni hedefi, Fransa'da yapılacak olan Dünya Şampiyonası'nda koparma ve toplamda rekor kırmak. Ankara'da Dünya Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren Nurcan Taylan, özel hayatını, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda çektiği acıyı, yeni hedeflerini ve daha birçok konuyu DHA'ya açıkladı.

"2004'TE DÜNYA VE TÜRK SPOR TARİHİNE GEÇTİM"

2004 Atina Olimpiyatları'nda Dünya ve Türk spor tarihine geçerek 3 altın madalya ve rekorlar kırarak ilkleri yaşatan Nurcan Taylan, yeni hedeflerini açıkladı. Taylan, "21 yaşımda ilk defa Olimpiyatlarda altın madalya ve rekorlar kırarak Türk spor tarihine geçtim. Küçümsenmeyecek dereceler elde ettim. 3 Dünya, 5 Olimpiyat rekoru kırdım. Bir sporcunun elde etmek istediği en güzel şeyleri elde ettim. O da olimpiyat şampiyonluğu" dedi.

"2008'DE HAYATIMIN EN ACI GÜNLERİNİ YAŞADIM"

2008 yılında pekin olimpiyatlarında yaşadığı açı dolu günleri anlatan Taylan, "Pekin olimpiyatı öncesi bir sakatlığım oldu. Orada sıfır çektim. Bir sporcunun başına gelebilecek en acı olayı yaşattılar. Olimpiyatlara 20 gün kala sakatlandım. Spor hayatım bitme noktasına geldi. Sakatlığıma rağmen, milli takım hocaları beni yarışmaya getirdiler. Çok üzgünüm!.. Spor hayatımda unutamayacağım en acı müsabaka oldu benim için. 2008'den 2011 yılına kadar çıktığım tüm müsabakalarda, aklıma hep 2008'de yaşadığım acılar geliyor. O acıları tekrar yaşamamak için çok dua ediyorum" diye konuştu.

"2010 YILINDA TEKRAR DÜNYANIN ZİRVESİNE ÇIKTIM"

2010 Yılında tekrar dünyanın zirvesine çıktığını belirten Olimpiyat rekortmeni Taylan, "2010 yılında yarışmayı altın madalya ve rekorla süsledim. İnşallah bu performansımı devam ettirip, 2012 Londra Olimpiyatları'nda madalya alırım. Bu yıl Fransa'da Dünya Şampiyonası var. Bu şampiyona olimpiyat kotası için çok önemli. Hedefim İlk iki içersinde yer almak. Orada çok iyi konsantre olur ve iyi bir müsabaka çıkarırsam orada da rekor kırarım. Hedefim, rekor kırarak dünya şampiyonu olmak" şeklinde konuştu.

"DÖNÜŞÜM MUTEŞEM OLACAK DEMİŞTİM" /images/100/0x0/55eab20af018fbb8f890d4fa

"Ailem her zaman, 'Doğru olduktan sonra kazanan sensin ve kazanan sen olursun" şeklinde başladığını konuşmasında Nurcan Taylan, "Bu benim Küçüklükten beri ilkemdir. Doğru olmak çok farklı bir duygu. Dürüst olmak, doğru olmak, kalbini temiz tutmak belki bazı şeyleri başaramamak olabilir ama başardığım çok şeyler var. Ben bir Türk olarak, Türk sporcusuna yakışır bir şekilde bu güne kadar davrandım ve kazandığımı düşünüyorum. Hala kazanmak ve zirveyi yakalamak istediğim müsabakalar var. İnşallah başarılarımı tekrar yakalamak istiyorum. Nisan ayında Avrupa Şampiyonası'nda 3 altın alarak tekrar zirve yaptım. Orada rekor kırmanın bir esprisi yoktu. Yarışma bittiği günden beri Dünya Şampiyonası için çalışıyorum, Hedefim çok büyük. Beni dünyada geçmek isteyen çok sporcu var. Özellikle Çinli sporcuların hedefiyim. Günde 6 saat çalışıyorum. Tek isteğim Paris ve Lonra'da Altın madalya" dedi.

"BEN İDMANLARDA ZATEN DÜNYA REKORU KALDIRIYORUM"

Taylan, "Hangi yarışmada rekor deneyeceksin?" sorusuna ise, "Ben 6-7 aydır antrenmanlarımda zaten dünya rekoru kaldırıyorum. Koparmada ve toplamda rekoru yakalamak istiyorum. Paris'te 99 koparma, 119 silkme yapmak ve rekor kırmak tek hedefim. Ben hedeflerimi hep yüksek tutmak istiyorum. Alçakta kalsam da üzülecek birşey yok. Çok ağır bir spor yapıyorum ve herhangi bir sakatlık veya rahatsızlık olmaz ise Dünya Şampiyonası'nda rahatlıkla altın madalya alırım. Ama benim asıl hedefim, toplamda ve koparmada rekorların yeni sahibi olmak" yanıtını verdi.

"OLİMPİYATLARDAN SONRA EVLENEBİLİRİM"

Özel hayatı ile ilgili de konuşan Taylan, şunları söyledi; "Olimpiyat sonrası doğru kişiyi bulursam evlenebilirim. Dostlarımla hergün beraberim. Zaten ailemle kalıyorum, çok fazla bir özel hayatım yok. Her genç kızın hayali olan evlilik benim de hayalim. Neden olmasın. İnşallah hayatımda beraber yürüyebileceğim bir insan olursa neden evlilik olmasın. Evliliğe çok sıcak bakıyorum. Ama 'Kısmet' diyorum, hayırlısı neyse o olsun. Özel hayatımla ilgili kararlarım Londra Olimpiyatları sonrası olacak. Hayalim beni taşıyabilecek, anlaşabileceğim, sevebileceğim ve aşık olacağım bir insanla evlenmek istiyorum"dedi.

Nurcan Taylan'ın elinde bulundurduğu rekorlar: Koparma, Silkme ve Toplamda 3 Avrupa. Silkme ve Toplamda 2 Dünya. Koparma ve toplamda 2 Olimpiyat rekoru.


Bunları da Beğenebilirsiniz