ŞIRNAK HABERLERİ

İdil'de çember daralıyor

AA / Sarp Özer
29.02.2016 - 11:35Son Güncelleme :

- Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonların sürdüğü İdil ilçesinde Yeni Mahalle teröristlerden arındırılırken, müşterek operasyon Turgut Özal Mahallesinde yoğunlaştı- AA ekibi, güvenlik güçlerinin arama çalışmalarına devam ettiği Yeni Mahalleyi görüntüledi

AA / Sarp Özer

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın İdil ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda çember daralıyor.

İdil'de PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından güvenlik güçlerince başlatılan, "Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu" devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca yürütülen ve iki mahallede yoğunlaşan operasyonda Yeni Mahalle, teröristlerden arındırıldı. Müşterek operasyon, Turgut Özal Mahallesinde yoğunlaştı. AA ekibi, güvenlik güçlerinin arama çalışmalarına devam ettiği Yeni Mahalleyi görüntüledi.

- Evlerin arasından geçiş

Bazı duvarlarda terör örgütü lehine yazıların bulunduğu mahallede sokaklardaki tahribat terör saldırılarının şiddetini gözler önüne seriyor.

Teröristlerin patlayıcı tuzakladığı çukurlar kapatılırken, güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilen el yapımı patlayıcıların kabloları dikkati çekiyor.

Teröristlerin sokaklardan geçerken kamufle olmak için binaların arasına astığı brandalar güvenlik güçlerince kaldırıldı.

Mahalledeki birçok evi mevzi olarak kullanan teröristler söz konusu evlerin duvarlarında açtıkları deliklerden evler arasında geçişi sağladı. Teröristlerin evlerin dış cephelerine açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş açtığı tespit edildi.

- Nöbet noktaları

Terör örgütü üyelerinin sokaklara kurduğu barikatlar dikkati çekiyor. Genellikle sokaklardaki kilit taşları sökülerek oluşturulan barikatların sayısı sokağın uzunluğuna göre değişiyor. Bazı barikatların yanında ise nöbet tuttukları noktalar yer alıyor.

Güvenlik güçlerinin hareketlerini izlemek için oluşturulan "nöbet noktalarında" sobadan sandalyeye kadar birçok malzeme bulunuyor. Sokaklara döşenen el yapımı patlayıcılar da buralara kadar uzanan kablolar sayesinde kontrol ediliyor. Yeni Mahalledeki bu noktalar güvenlik güçlerince bertaraf edildi.

- Teröristlerin patlayıcı hazırladıkları ev

Güvenlik güçleri, Yeni Mahalledeki operasyon sırasında teröristlerin karargah olarak kullandıkları iki ev ile el yapımı patlayıcı hazırladıkları bir yeri de ortaya çıkardı.

Teröristlerin karargah olarak kullandıkları eve, çevredeki binaların duvarlarında açtıkları deliklerden giriş çıkış yaptığı belirlendi.

Terör örgütü mensuplarının bu delikler sayesinde sözde karargahlarından 5 bina sonrasına kadar güvenlik güçlerine görünmeden geçiş yaptığı tespit edildi.

Bahçesine dahi el yapımı patlayıcılar tuzaklanan evde çok sayıda mühimmat, gıda ve sağlık malzemesi bulundu. Tuzaklanan el yapımı patlayıcılar güvenlik güçlerince imha edildi.

El yapımı patlayıcıların hazırlanması için kullanılan evde çok sayıda tüp ve bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi. Çevrede alınan güvenlik önlemlerinin ardından evde bulunan yaklaşık 1 tonluk patlayıcılar imha edildi.

Güvenlik güçlerince, sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçedeki operasyon sürüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şırnak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şırnak ilinden İdil'de çember daralıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 11 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İdil'de çember daralıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı